Evropská rámcová směrnice o bezpečnosti a ochraně zdraví při práci (směrnice 89/391/EHS), přijatá 12. června 1989, byla zásadním milníkem v oblasti zlepšování bezpečnosti a ochrany zdraví při práci a završila téměř 20letý tlak odborových svazů na vytvoření tohoto legislativního opatření. Směrnice zaručuje minimální požadavky na bezpečnost a ochranu zdraví po celé Evropě, ačkoli si členské státy mohou zachovat nebo přijmout přísnější opatření.
Při příležitosti 30letého výročí přijetí této rámcové směrnice uspořádal ve dnech 3. až 4. prosince 2019 Institut evropských odborových svazů (ETUI – European Trade Union Institute, www.etui.org) konferenci zaměřenou na historický kontext jejího vzniku a zároveň výhled do budoucnosti v oblasti bezpečnosti a ochrany zdraví při práci v Evropě.
Od počátku 60. let 20. století byla bezpečnost a ochrana zdraví při práci v centru sociálního konfliktu. Byly zdůrazňovány potřeby zaměstnanců zvýšit kontrolu nad organizací práce tak, aby bylo možno více ochránit jejich zdraví. V té době došlo k názorovému přiblížení aktivit odborových svazů a výzkumných znalostí, což vyústilo do kolektivní akce. Bylo založeno Technické centrum pro bezpečnost a ochranu zdraví (Technical Bureau for Health and Safety) v rámci Evropské konfederace odborových svazů, které se později stalo součástí ETUI.
V jaké úrovni ochrany pracovního zdraví se nyní nacházíme, jak moc se mění svět práce a jakým nejistotám musíme čelit, to vše byly oblasti, kterým se konference věnovala.
Znalost historických kontextů, „klasických“ rizik při práci, která mohou ovlivnit zdraví zaměstnanců, jsou nezbytná k pochopení souvislostí, jež vedly ke vzniku Rámcové směrnice. Ovšem současná podoba světa práce se mění obrovským tempem, nových rizik při práci přibývá a otázkou zůstává, zda je stávající směrnice stále dostatečná.
Mezi přednášejícími byli jak zástupci odborníků, kteří stáli u zrodu Rámcové směrnice před 30 lety, tak současní specialisté z oddělení pracovních podmínek, bezpečnosti a ochrany zdraví ETUI. Velmi zajímavé a diskutované byly na konferenci i příspěvky na téma pracovních podmínek ve firmách France Telecom a Amazon.
Lídři konference diskutovali nad otázkami přenášení vědeckých poznatků do skutečného světa ochrany zdraví při práci cestou legislativních opatření. Nezbytnou podmínkou je dostat bezpečnost a ochranu zdraví při práci do centra zájmu odborů, politiků, ale i veřejnosti. Mezi budoucí výzvy tohoto oboru jistě patří problematika digitalizace práce, robotizace, psychosociální rizika a další.
