Moderní doba si žádá moderní metody výuky. Přestože e-learning v BOZP a PO není již žádnou novinkou, stále k nám přicházejí dotazy od veřejnosti, zda je možné provést školení zaměstnanců touto formou a jaké má případné právní důsledky.
E-learning je podle Wikipedie vzdělávací proces, využívající informační a komunikační technologie k tvorbě kurzů, k distribuci studijního obsahu, komunikaci mezi studenty a pedagogy a k řízení studia.
Existuje řada definic e-learningu, které vznikaly v různých dobách. Vzhledem k nepřetržitému dynamickému vývoji e-learningu samotného, i souvisejících informačních a komunikačních technologií, se často výrazně liší. Některé jsou až příliš jednoduché a naopak některé příliš akademické, některé jsou velmi široké, některé zužují význam. Uveďme některé z nich, použité v různých materiálech v poslední době a pojďme si vylučovací metodou říci, zda je možné podle nich naplnit požadavky na provedené školení z hlediska zákona č. 262/2006 Sb., zákoníku práce, zákona č. 133/1985 Sb., zákona o PO, a předpisů souvisejících:
- E-learning je výuka s využitím výpočetní techniky a internetu.
- E-learning je v podstatě jakékoli využívání elektronických, materiálních a didaktických prostředků k efektivnímu dosažení vzdělávacího cíle s tím, že je realizován zejména/nejenom prostřednictvím počítačových sítí. V českém prostředí spojován zejména s řízeným studiem v rámci LMS.
- E-learning je vzdělávací proces, využívající informační a komunikační technologie k tvorbě kurzů, k distribuci studijního obsahu, komunikaci mezi studenty a pedagogy a k řízení studia.
- E-learning je forma vzdělávání využívající multimediální prezentace a texty s odkazy, animované sekvence, video snímky, sdílené pracovní plochy, komunikaci s lektorem a spolužáky, testy, elektronické modely procesů, atd. v systému pro řízení studia.
- Jde o takový typ učení, při němž získávání a používání znalostí je distribuováno a usnadňováno elektronickými zařízeními.
Pročteme-li si pozorně uvedené definice, zjistíme, že se v BOZP a PO jedná o jakési přenesené vzdálené teoretické školení, které informuje zaměstnance pouze o základních právních předpisech obsažených v legislativě vztahující se v omezené míře k bezpečnosti práce a požární ochraně, nikoliv však k vykonávané práci zaměstnance a k místním podmínkám na pracovišti.
Připomínáme, že zaměstnavatel je povinen podle zákoníku práce, § 103 a níže uvedených odstavců, zajistit zaměstnancům školení:
(2) Zaměstnavatel je povinen zajistit zaměstnancům školení o právních a ostatních předpisech k zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví při práci, které doplňují jejich odborné předpoklady a požadavky pro výkon práce, které se týkají jimi vykonávané práce a vztahují se k rizikům, s nimiž může přijít zaměstnanec do styku na pracovišti, na kterém je práce vykonávána, a soustavně vyžadovat a kontrolovat jejich dodržování. Školení podle věty první je zaměstnavatel povinen zajistit při nástupu zaměstnance do práce, a dále
- při změně
- pracovního zařazení,
- druhu práce,
- při zavedení nové technologie nebo změny výrobních a pracovních prostředků nebo změny technologických anebo pracovních postupů,
- v případech, které mají nebo mohou mít podstatný vliv na bezpečnost a ochranu zdraví při práci.
(3) Zaměstnavatel je povinen určit obsah a četnost školení o právních a ostatních předpisech k zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví při práci, způsob ověřování znalostí zaměstnanců a vedení dokumentace o provedeném školení. Vyžaduje-li to povaha rizika a jeho závažnost, musí být školení podle věty první pravidelně opakováno; v případech uvedených v odstavci 2 písm. c) musí být školení provedeno bez zbytečného odkladu.
Požadavky na provedení školení o PO podle prováděcí vyhlášky k zákonu o PO, č. 246/2001 Sb., jsou ještě konkrétnější:
§ 23
Školení zaměstnanců o požární ochraně
(1) Školení zaměstnanců o požární ochraně (dále jen „školení zaměstnanců“) obsahuje seznámení
- s organizací a zajištěním požární ochrany a se základními povinnostmi vyplývajícími z předpisů o požární ochraně,
- s požárním nebezpečím vznikajícím při činnostech provozovaných právnickou osobou nebo podnikající fyzickou osobou v místě výkonu práce zaměstnance,
- s požárním řádem, s požárními poplachovými směrnicemi, popřípadě s požárním evakuačním plánem a další dokumentací obsahující stanovení podmínek požární bezpečnosti při činnostech vykonávaných na pracovišti,
- se zvláštními požadavky na provoz a obsluhu instalovaných technických zařízení v případě požáru,
- se zajištěním požární ochrany v době sníženého provozu a v mimopracovní době,
- s rozmístěním a se způsobem použití věcných prostředků požární ochrany na pracovišti,
- s funkcí, popřípadě způsobem obsluhy požárně bezpečnostních zařízení na pracovišti.
(2) Školení zaměstnanců se provádí při nástupu do zaměstnání a při každé změně pracoviště nebo pracovního zařazení zaměstnance, pokud se tím mění i obsah skutečností uvedených v odstavci 1, s kterými má být zaměstnanec seznámen. Školení se opakuje nejméně jednou za 2 roky.
§ 36
Dokumentace o školení zaměstnanců, odborné přípravě preventivních požárních hlídek a preventistů požární ochrany
(1) Dokumentaci o školení zaměstnanců, vedoucích zaměstnanců a osob uvedených v § 23 odst. 4 a 5 tvoří tematický plán a časový rozvrh školení a záznam o provedeném školení, který obsahuje název právnické osoby nebo podnikající fyzické osoby, datum, náplň školení, způsob ověření získaných znalostí, popřípadě doklad o tomto ověření, dobu trvání školení, seznam zaměstnanců s podpisy proškolených osob, jména a podpisy osob, které školení provedly, včetně prohlášení o oprávněnosti k provedení školení podle § 16a zákona.
§ 16a
(1) U právnických osob a podnikajících fyzických osob provozujících činnosti uvedené v § 4 odst. 2 provádí
- odborně způsobilá osoba nebo technik požární ochrany školení vedoucích zaměstnanců o požární ochraně,
- odborně způsobilá osoba nebo technik požární ochrany odbornou přípravu preventistů požární ochrany a zaměstnanců zařazených do preventivních požárních hlídek,
- proškolený vedoucí zaměstnanec nebo preventista požární ochrany školení ostatních zaměstnanců o požární ochraně.
Z uvedeného právního výtahu požadavků na provádění školení pro zaměstnance je zřejmé, že žádné nabízené e-learningové školení na našem trhu nesplňuje požadavky jak zákoníku práce, tak i zákona o PO a předpisů souvisejících.
Z nabízených e-learningových školení v ČR se zaměstnanec nedozví např. do které kategorie prací byla jeho pozice zařazena, kdo je jeho poskytovatelem pracovně preventivné péče, jaká pracovní rizika na něho v rámci výkonu pracovní činnosti působí, kde je uložená Kniha evidence úrazů, do které kategorie činností z hlediska PO je zařazeno jeho pracoviště, kudy vedou únikové cesty a kde jsou únikové východy, jak jsou rozmístěny na pracovišti hasicí přístroje, a tak bychom mohli ve výčtu nedostatků e-learningového školení pokračovat dále.
Dokonce je zarážející, že výstup z provedeného e-learningového školení podepíše „nějaký neznámý lektor“ s dovětkem, že je oprávněný provést školení podle § 16a zákona o PO. Tato nehoráznost je v rozporu právě s požadavkem zákona o PO, protože školení může provést pouze proškolený vedoucí zaměstnanec nebo preventista PO, který má dostatečné místní znalosti jak teoretické, tak i praktické získané u podnikající právnické nebo fyzické osoby vyšším stupněm školení.
Některé firmy nabízející provedení e-learningového školení dokonce ve své nabídce garantují po provedení školení splnění všech legislativních požadavků zaměstnavatele. Například v tomto znění, zdroj http://www.skolitel. net/cs/skoleni-po:
Nyní Vám nabízíme efektivní a rychlé BOZP a PO školení pomocí e-learningu. Elearningový systém Školitel Vás provede přehledně a jednoduše všemi kroky školení, jehož výsledkem budou všechny doklady o školeních, které potřebujete legislativně doložit. Celý systém je dostupný on-line pomocí Vašeho prohlížeče, nemusíte tedy nic složitě instalovat. Školení je optimalizováno i pro mobilní telefony, školit se tedy můžete opravdu odkudkoli a kdykoli.
On-line BOZP a PO školení plně nahrazuje klasické prezentační školení zaměstnanců.
Je pochopitelné, že mnoho zaměstnavatelů uvítá tuto garanci i z časových důvodů, kdy nemusí organizovat kolektivní školení, nebo se věnovat novému zaměstnanci a nemá tak větší výpadky v pracovním procesu, a za cenu cca 200 Kč na rok se jeho zaměstnanci vystřídají u počítačů. Úsměvné následně je, že ne všichni zaměstnanci zvládnou obsluhu PC včetně testu a vedoucí zaměstnanec de facto musí vyplnit školení za ně. Podíváme-li se na některé demo ukázky nabízených školení, nabudeme dojmu, že se hodí svou jednoduchostí a naivitou spíše pro děti v mateřské školce než pro dospělého a mnohdy zkušeného soustružníka, skladníka, svářeče, manažera, pracovníka bezpečnostní služby nebo zdravotníka. V dnešní přetechnizované době musí být i školení o BOZP a PO přizpůsobeno vyššímu stupni odborných znalostí jednotlivých zaměstnanců, což se o nabízených e-learningových školeních říci nedá.
Závěrem tedy z pohledu soudního znalce musíme konstatovat, že e-learningové školení o BOZP a PO nevyhovuje požadavkům na školení podle české právní úpravy. Pokud by došlo např. k úrazu nebo smrtelnému úrazu, či požáru, museli bychom ve znaleckém posudku při e-learningové výuce konstatovat, že zaměstnavatel zanedbal své povinnosti v oblasti školení.
POUŽITÉ ZDROJE
- Interní materiály Kanceláře znalkyně Dr. Ing. Jana Maturové, LL. M
- Interní materiály firmy PYROKONTROL trading and consulting
- Zákon č. 262/2006 Sb., zákoník práce
- Zákon č. 133/1985 Sb., zákon o PO
- Vyhláška č. 246/2001 Sb.
Kontakt: Ing. Bc. Miroslav Valta, MBA, Pyrokontrol trading and consulting, Senovážné nám. 9, 370 01 České Budějovice, mobil 777 842 221, miroslav.valta@pyrokontrol. cz, www.pyrokontrol.cz, www.maturova.cz.