Bilaterální smlouva mezi Českou republikou a Mongolskem
V současné době probíhá jednání mezi vládou České republiky a mongolskou vládou o konkrétních ujednáních dohody o sociálním zabezpečení, informovala o tom vláda Mongolska ve své tiskové zprávě ze dne 11. dubna 2018.
Smlouva o zamezení dvojího zdanění České republiky s Turkmenistánem
Dne 27. března 2018 vstoupila v platnost Smlouva o zamezení dvojímu zdanění a zabránění daňového úniku v oboru daní z příjmu mezi Českou republikou a Turkmenistánem. Ustanovení smluvená mezi vládami příslušných států by měla být aplikována s účinností od 1. ledna 2019. Tedy na příjmy přiznané či připsané k 1. lednu 2019.
Mnohostranná úmluva OECD
Dne 7. června 2017 byla v Paříži podepsána Mnohostranná úmluva o implementaci opatření k boji proti snižování daňového základu a přesouvání zisků ve vztahu k daňovým smlouvám (dále jen „Úmluva“). Platnost Úmluvy byla dojednána v návaznosti na ratifikaci Úmluv v daných státech, a to do tří měsíců od ratifikace pátého smluvního státu. Pátým státem, který provedl ratifikaci Úmluvy, bylo dne 22. března 2018 Slovinsko (jemu předcházelo ještě Rakousko, ostrov Man, Jersey a Polsko), a tudíž platnost Úmluvy nastává dnem 1. července 2018. Úmluvu v Paříži podepsali zástupci ze 76 zemí. Ačkoli ratifikační proces v České republice ještě neproběhl, z vládního návrhu vyplývá, že Česká republika přijme pouze minimální standardy, resp. povinná ustanovení, která musí být obsažena ve všech smlouvách o zamezení dvojímu zdanění, a to pravidla proti zneužívání bilaterálních smluv a pravidla pro efektivnější řešení sporů dohodou. Ustanovení Úmluvy budou mít po splnění všech podmínek podle Ústavy ČR při konkrétní aplikaci přednost před ustanoveními vnitrostátních právních předpisů a současně se budou přednostně aplikovat před různými ustanoveními dvoustranných smluv o zamezení dvojímu zdanění.