Česko patří mezi členské země OECD, kde se hrubá a čistá mzda zaměstnance pracujícího za nadprůměrnou mzdu liší nejméně. Daňové podmínky pro zaměstnance s nadprůměrnou mzdou jsou v Česku příznivé. Nejvyšší zdanění na straně zaměstnance ze zemí OECD u nadprůměrných mezd je v Belgii, v Německu, v Dánsku a v Itálii.
Jak vysoké daně platí zaměstnanci s nadprůměrnou mzdou v zemích OECD
Bc.
Petr
Gola
V Česku je zaměstnancům z jejich hrubé mzdy odvedena daň z příjmu, sociální pojištění a zdravotní pojištění. Hrubá mzda a čistá mzda se tedy značně liší. Přestože je zdanění v Česku progresivní, tak výrazně méně než ve většině ostatních členských zemí OECD. Hlavním důvodem je existence pouze dvou daňových sazeb, přičemž horní 23% daňové sazbě podléhá hrubá mzda až nad 4násobek průměrné mzdy stanovené MPSV, v roce 2023 tedy nad 161 296 Kč.
Nadprůměrná mzda v Česku
V níže přiložené tabulce si vypočteme zdanění na straně zaměstnance pracujícího za nadprůměrnou mzdu ve výši 1,67násobku průměrné mzdy dle legislativy letošního roku. Stejným způsobem je přitom vypočteno zdanění u zaměstnance s nadprůměrnou mzdou i v ostatních členských zemích OECD. Dle údajů Českého statistického úřadu činila průměrná hrubá měsíční mzda za celý kalendářní rok 2022 částku 40 353 Kč.
Praktický výpočet zdanění v Česku