Sociální a zdravotní pojištění, solidární zvýšení daně
Průměrná hrubá mzda roste každý rok, ne jinak je tomu i letos. Od průměrné hrubé mzdy se pak odvozuje všeobecný vyměřovací základ, který slouží nejen pro účely výpočtu sociálního a zdravotního pojištění, ale také například při výpočtu solidárního zvýšení daně. Nařízení vlády č. 260/2019 Sb., které vyšlo ve Sbírce zákonů v první polovině října 2019, stanoví všeobecný vyměřovací základ za rok 2018 ve výši 32 510 Kč. Za použití přepočítacího koeficientu 1,0715 uvedeného v nařízení pak dospějeme k závěru, že průměrná hrubá mzda pro daňové účely pro rok 2020 činí 34 835 Kč.
Od této průměrné hrubé mzdy se odvíjí minimální zálohy na sociální a zdravotní pojištění osob samostatně výdělečně činných, u nichž je samostatná činnost považována za jejich hlavní činnost. Nová záloha na sociální pojištění pro rok 2020 roste z letošních 2 388 Kč na 2 543 Kč (nárůst o 155 Kč), záloha na zdravotní pojištění pak roste o 144 Kč, z letošních 2 208 Kč na nových 2 352 Kč. Celkové minimální měsíční odvody se tak zvýší o 299 Kč, roční minimální odvody se tak zvýší o 3 588 Kč.
Zvýšení průměrné hrubé mzdy má pozitivní dopad na poplatníky, na které dopadá solidární zvýšení daně, neboť se zvyšuje částka, od které příjem solidárnímu zvýšení daně podléhá. V roce 2019 podléhá zaměstnanec solidárnímu zvýšení daně, pokud jeho měsíční hrubý příjem činí více než 130 769 Kč, v roce 2020 se tato částka zvyšuje na 139 340 Kč, zaměstnanec s hrubou mzdou 150 tis. Kč si tak polepší o necelých 600 Kč měsíčně.
Daň z nabytí nemovitých věcí
V druhé polovině října byl zveřejněn zákon č. 264/2019 Sb., kterým se mění zákonné opatření Senátu č. 340/2013 Sb., o dani z nabytí nemovitých věcí, který rozšiřuje osvobození od daně z nabytí nemovitých věcí. V případě bytových jednotek byly až dosud od daně osvobozeny pouze dokončené nebo užívané bytové jednotky v bytových domech, u kterých došlo k prvnímu úplatnému nabytí vlastnického práva v době 5 let od dne dokončení nebo započetí užívání jednotky. Platilo, že toto osvobození se uplatní pouze, pokud se jedná o bytovou jednotku v bytovém domě, tedy nebylo možné osvobodit převod bytové jednotky v rodinném domě.
Novela rozšiřuje tuto možnost osvobození, a to právě o možnost uplatnit osvobození u bytových jednotek, které se nacházejí v rodinném domě. Osvobození lze uplatnit pouze v případech, kdy dojde k nabytí vlastnického práva k nemovité věci od data účinnosti novely a později. Novela nabývá účinnosti 1. listopadu 2019, proto veškeré návrhy na vklad doručené katastru nemovitostí do 31. října 2019 budou ještě podléhat zdanění.
Dle novelizovaného znění § 7 zákonného opatření Senátu č. 340/2013 Sb., o dani z nabytí nemovitých věcí, se musí jednat o první úplatné nabytí vlastnického práva k bytové jednotce v rodinném domě, která:
- nezahrnuje nebytový prostor jiný než garáž, sklep nebo komoru užívané společně s bytem, vzniklé výstavbou, nástavbou, přístavbou nebo stavební úpravou tohoto domu, nejde-li pouze o rozdělení nebo sloučení stávajících jednotek,
- na základě stavební úpravy nebytového prostoru nově nezahrnuje nebytový prostor jiný než garáž, sklep nebo komoru užívané společně s bytem,
a zároveň dojde k nabytí vlastnického práva k bytové jednotce v době 5 let ode dne dokončení nebo započetí užívání jednotky nebo jednotky změněné stavební úpravou, a to od toho dne, který nastane dříve.
V příštím novoročním vydání se zaměříme na zákon č. 256/2019 Sb., který mění nejen zákon o elektronické evidenci tržeb, ale též zákon o dani z přidané hodnoty. Seznámíme se také s rozsáhlou novelou daňového řádu, která byla v době uzávěrky tohoto čísla projednávána v Poslanecké sněmovně.