Systém veřejného zdravotního pojištění je založen na principu, kdy plátci pojistného odvádějí do tohoto systému povinné platby pravidelně každý měsíc. Tato základní povinnost je podmínkou pro zajištění jeho bilanční vyrovnanosti neboli zdravotní pojišťovny musejí mít na tzv. příjmové stránce dostatečné zdroje na úhradu zdravotních (hrazených) služeb, poskytnutých a následně pak vykázaných jejich smluvními partnery – poskytovateli, což jsou nemocnice, soukromí lékaři, lázně, ozdravovny apod.
Pohledávky a závazky u plátců pojistného ve zdravotním pojištění
Ing.
Antonín
Daněk
V dalším textu bychom se primárně zaměřili na hromadné a individuální plátce pojistného, kterými jsou:
*
zaměstnavatelé (platící pojistné za sebe a za své zaměstnance),
*
osoby samostatně výdělečně činné,
*
osoby bez zdanitelných příjmů,
kdy způsob placení pojistného stanovuje zákon č. 592/1992 Sb., o pojistném na veřejné zdravotní pojištění (dále jen „zákon č. 592/1992 Sb.“).
Ještě připomeňme, že v rámci finančního toku zaujímá zvláštní roli stát jako plátce pojistného za tzv. státní pojištěnce, což jsou osoby taxativním výčtem vyjmenované v ustanovení § 7 odst. 1 zákona č. 48/1997 Sb., o veřejném zdravotním pojištění a o změně a doplnění některých souvisejících zákonů (dále jen „zákon č. 48/1997 Sb.“). V roce 2024 obdrží zdravotní pojišťovna za každou takovou osobu měsíčně pojistné 2 085 Kč.
Zaměstnavatelé a samoplátci
Aby byl zaměstnavatel povinen platit pojistné, musí se pro účely zdravotního pojištění jednat o zaměstnání neboli osoba je považována ve zdravotním pojištění za zaměstnance, což je tehdy, pokud jsou této osobě zúčtovány příjmy (plnění) podléhající odvodu pojistného.
Zam