Občané Ukrajiny a v některých případech i příslušníci dalších tzv. třetích států, kteří uprchli před ozbrojeným konfliktem na Ukrajině, měli v minulém roce možnost požádat v členských státech EU o dočasnou ochranu, která byla těmto osobám úvodem poskytnuta v rozsahu jednoho roku.
V této souvislosti je třeba připomenout rozhodnutí Rady ze dne 4. března 2022 [rozhodnutí Rady (EU) 2022/382] o aktivaci mechanizmu dočasné ochrany z důvodu hromadného přílivu osob prchajících z Ukrajiny v důsledku války dle směrnice Rady 2001/55/ES. Přijaté rozhodnutí Rady aktivovalo dočasnou ochranu na počáteční období jednoho roku. Nicméně dle směrnice se toto období může automaticky prodloužit o období šesti měsíců, nejvýše o jeden rok, k čemuž začátkem roku 2023 také na návrh Komise došlo. Pokud by přetrvávaly důvody pro poskytnutí dočasné ochrany, může dokonce Komise navrhnout Radě, aby dočasnou ochranu prodloužila až o jeden další rok, teoreticky tedy lze dočasnou ochranu v závislosti na vývoji válečného konfliktu na Ukrajině i nadále prodlužovat.
Kdo si může dočasnou ochranu prodloužit
Dočasná ochrana byla uprchlíkům z Ukrajiny v rámci České republiky poskytována až od 21. března 2022. Do této doby Ministerstvo vnitra poskytovalo uprchlíkům tzv. speciální dlouhodobá víza, a to jak formou vízových štítků, tak i ve formě pouhých razítek. Tato speciální dlouhodobá víza je třeba odlišit od dlouhodobých víz za účelem strpění pobytu na území, jelikož oproti prvnímu případu víza za účelem strpění pobytu na území nejsou považována za dočasnou ochranu a níže uvedený režim prodloužení se v tomto případě neuplatní.
To znamená, že k prodloužení dočasné ochrany lze přistoupit pouze, pokud je stávající dočasná ochrana vydána ve formě:
- vízového štítku s kódy D/VS/U, D/DO/667, D/DO/668, D/DO/669, D/DO/767, D/DO/768 nebo D/DO/769, nebo
- razítka (nebo ručně psaného záznamu obsahujícího stejný nebo podobný text jako v razítku) v cestovním pase nebo na hraniční průvodce s vyznačeným kódem D/VS/U.
Dočasná ochrana nemůže být samozřejm