V uplynulém roce jste se na stránkách Práce a mzdy mohli pravidelně setkávat s unikátním pracovněprávním seriálem „Vysílání zaměstnanců v rámci EU“, který si kladl za cíl být pomocnou rukou především pro české zaměstnavatele vysílající své pracovníky do jiných členských států Evropské unie, a to v souvislosti v novou evropskou úpravou, kterou přinesla směrnice Evropského parlamentu a Rady (EU) 2018/957 ze dne 28. června 2018 (dále jen „směrnice“).
Realizace celého projektu byla zaštítěna mezinárodní aliancí Ius Laboris, jejímž je advokátní kancelář Randl Partners exkluzivním členem za Českou republiku.
Tímto speciálním dílem seriál ukončíme. Je věnován státu, který některé změny v národní právní úpravě v souladu se směrnicí přijal, avšak následně, po svém vystoupení z Evropské unie, tyto změny automaticky pozbyly platnost. Jaká v současnosti existují pravidla pro vyslání zaměstnanců k výkonu práce do Velké Británie?
V každém z níže uvedených bodů připomeneme stručně základní změny, které přinesla směrnice a které měly být členskými státy zahrnuty do jejich národních právních řádů do 30. července 2020. Následně stručně popíšeme současný právní stav ve Velké Británii.
Velká Británie
I. Tvrdé jádro
Mezi základní změny, které směrnice do úpravy vysílání za