V průběhu loňského roku bylo vysílání zaměstnanců v rámci nadnárodního poskytování služeb v Evropě široce diskutovaným tématem. Může za to směrnice Evropského parlamentu a Rady (EU) 2018/957 ze dne 28. června 2018 (dále jen „Směrnice“), která novelizovala původní „vysílací“ směrnici (96/71/ES) a která členským státům EU nařídila transponovat předmětná ustanovení nejpozději do 30. července 2020. Jak se to konkrétním zemím povedlo?
Ve spolupráci s právníky z členských kanceláří Ius Laboris: Nadia Tryfonidou (George Z. Georgiou & Associates LLC, Kypr) a Javier Alonso de Armino Rodriguez, Paula López Gregorio, Alicia Paramio Martinez a Ana Garicano Sole (Sagardoy Abogados, Španělsko).
Unikátní pracovněprávní seriál „Vysílání zaměstnanců v rámci EU“ si klade za cíl být pomocnou rukou především pro české zaměstnavatele vysílající své pracovníky do jiných členských států Evropské unie – jsou to totiž právě vysílající zaměstnavatelé, kteří jsou povinni si vnitrostátní úpravu dané přijímající (hostitelské) země osvojit a řídit se jí ve všech aspektech výkonu práce zaměstnance vyslaného do zahraničí.
Realizace celého projektu je zaštítěna mezinárodní aliancí Ius Laboris, jejíž je advokátní kancelář Randl Partners exkluzivním členem za Českou republiku. Jednotlivé národní úpravy byly popsány členskými advokátními kancelářemi Ius Laboris v rámci mezinárodního projektu „Imigration and Global Mobility“. V každém dílu seriálu naleznete právní úpravu přeshraničního vysílání pracovníků ze dvou vybraných jurisdikcí členů EU, na následujících řádcích představujeme národní pravidla stanovená na Kypru a ve Španělsku.
Kypr
Autorkou anglického originálu je Nadia Tryfonidou z advokátní kanceláře George Z. Georgiou & Associates LLC.
Kypr implementoval novou úpravu o několik měsíců později, než určovala Směrnice, a to zákonem č. 158(I)/2020 novelizujícím zákon č. 63(I)/2017 s účinností od