Pojem rodinný závod a osoby podílející se na něm zavedl zákon č. 89/2012 Sb., občanský zákoník, který specifikuje tuto problematiku v § 700 až § 707. Institut rodinného závodu upravuje poměry rodinného závodu sloužícího k obživě rodiny a práva a povinnosti zúčastněných členů rodiny pro případ, že není ujednáno něco jiného.
Dle § 700 až § 707 občanského zákoníku je rodinným závodem takový závod: „... ve kterém společně pracují manželé nebo alespoň s jedním z manželů i jejich příbuzní až do třetího stupně nebo osoby s manžely sešvagřené až do druhého stupně a který je ve vlastnictví některé z těchto osob.“ To znamená, že na ty z nich, kteří trvale pracují pro rodinu nebo pro rodinný závod, se hledí jako na členy rodiny zúčastněné na provozu rodinného závodu. Lze také konstatovat, že do konce roku 2014 se na tyto osoby částečně vztahovala již právní úprava v oblasti spolupracujících osob, které žily s poplatníkem ve společně hospodařící domácnosti. Nebyl však upraven případ, kdy člen rodiny pro daný účel nežil ve společně hospodařící domácnosti společně s poplatníkem.
Sešvagřenou spolupracující osobou, na kterou lze rozdělovat příjmy a výdaje, může být například tchán, tchyně, snacha, zeť (tj. osoby sešvagřené v prvním stupni), švagr, švagrová (tj. osoby sešvagřené ve druhém stupni). Rodinný závod tak může vytvořit například manžel s manželkou nebo manželka s dcerou. Naproti tomu rodinný závod nevytvoří bratr se sestrou anebo druh s družkou.
Osoby spolupracující
Podle ustanovení § 13 zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů, ve znění pozdějších předpisů (dále jen