Závažný pracovní úraz při manipulaci s břemenem

Vydáno: 6 minut čtení

Informační systém Státního úřadu inspekce práce eviduje, mimo jiné, i řadu pracovních úrazů související s manipulací s břemeny pomocí jeřábu. V řadě případů příčinou těchto pracovních úrazů, dle kontrolních zjištění, lze konstatovat, že se jedná nejen porušení povinností vyplývající z obecného právního předpisu (zákoníku práce), ale i povinností vyplývající ze zákona č. 309/2006 Sb., který ukládá zaměstnavateli další požadavky v oblasti bezpečnosti práce. Tímto dalším požadavkem je také i stanovení bezpečných pracovních postupů tak, aby byly dodržovány zásady bezpečného chování na pracovišti. Bezpečné pracovní postupy, v případě provozu jeřábů, i když se jedná o jednotlivý zdvih, musí být stanoveny v provozním předpise (vnitřní organizační směrnici) - systému bezpečné práce (čl. 4.1 ČSN ISO 12480-1).

Jaké jsou poznatky z kontrolní činnosti v případě zpracovaného systému bezpečné práce

Na základě poznatků z kontrolní činnosti inspektorů lze říci, že zaměstnavatelé jsou si sice vědomi, že v případě provozu jeřábů musí mít zpracován systém bezpečné práce, ovšem ten je v řadě případech pouze obecný tzv. univerzální systém bezpečné práce Systém bezpečné práce neobsahuje konkrétní podmínky, které se týkají výkonu práce. Častou absencí je, například u vazače, nestanovení konkrétního způsobu vázání a manipulace (s prefabrikáty, svařovanými konstrukcemi, částmi strojů apod.). V některých případech bylo při kontrolní činnosti také zjištěno, že zaměstnavatel při provozování zdvihacích zařízení-jeřábů nepověřil osobu zodpovědnou za zdvihací zařízení a také není stanovena konkrétní osoba, která provede kontrolu před denním zahájením provozu jednotlivých zdvihacích zařízení (ČSN ISO 12480-1), což by měl také systém bezpečné práce i obsahovat.

Na základě výše uvedených skutečností je vhodné si jeden z mnoha vzniklých závažných pracovních úrazů, který se týká manipulace, konkrétně pak se svařovaným rámem o hmotnosti cca 3 600 kg pomocí mostového jeřábu, přiblížit.

Základní informace v souvislosti se vznikem závažného pracovního úrazu

Úkolem postiženého zaměstnance byla pracovní činnost spojená s manipulací svařovaného rámu o hmotnosti cca 3 600 kg a rozměrech 2,9 x 6,2 m pomocí mostového jeřábu o nosnosti 8 000 kg, obr. č. 1 - Místo vzniku pracovního úrazu. K manipulaci byly použity vázací řetězy dvoučlánkové. Samotné uvázání svařovaného rámu bylo provedeno na smyčku. Při nadzvednutí svařovaného rámu došlo k sesmeknutí vazáku a zavěšené břemeno zasáhlo levou nohu postiženého. Postižený ve snaze uskočit naráží na zeď, kde si dále způsobil zranění páteře.

Co bylo zjištěno při kontrole příčin a okolností pracovního úrazu

Nedostatků v oblasti bezpečnosti práce, a to souvislosti se vznikem pracovního úrazu při manipulaci se svařovaným rámem bylo několik. Při kontrole příčin a okolností pracovního úrazu bylo, mimo jiné, zjištěno porušení ustanovení § 102 odst. 3 zákona č. 262/2006 Sb., zákoník práce, ve znění pozdějších předpisů, tzn. zaměstnavatel je povinen soustavně vyhledávat nebezpečné činitele a procesy pracovního prostředí a pracovních podmínek, zjišťovat jejich příčiny a zdroje. Na základě tohoto zjištění vyhledávat a hodnotit rizika a přijímat opatření k jejich odstranění, dále je povinen pravidelně kontrolovat úroveň bezpečnosti a ochrany zdraví při práci, zejména stav výrobních a pracovních prostředků a vybavení pracovišť a úroveň rizikových faktorů pracovních podmínek. Zaměstnavatel při kontrolní činnosti předložil systém bezpečné práce, který svým obsahem neodpovídal konkrétnímu výkonu práce a pracovišti, tzn. manipulaci se svařenými rámy pomocí mostového jeřábu o nosnosti 8 000 kg, což je také i v rozporu s čl. 4.1 ČSN ISO 12480-1.

Místo vzniku pracovního úrazu

Obr. č. 1 - Místo vzniku pracovního úrazu

Další zjištěné skutečnosti v souvislosti s tímto pracovním úrazem

Dále bylo zjištěno, že zaměstnavatel provedl školení pro jeřábníky a vazače. V předložené osnově pro vazače byl odkaz na systém bezpečné práce a také na manipulaci se svařeným rámem, ovšem v předloženém systému bezpečné práce nebyla manipulace se svařeným rámem uvedena. I v tomto případě si zaměstnavatel musí uvědomit, že zákoník práce na tuto skutečnost pamatuje, a to v ustanovení § 103 odst. 2 písm. c). Zde je stanoveno, že zaměstnavatel je povinen zajistit zaměstnancům školení o právních a ostatních předpisech k zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví při práci, které doplňují jejich odborné předpoklady a požadavky pro výkon práce, které se týkají jimi vykonávané práce a vztahují se k rizikům, s nimiž může přijít zaměstnanec do styku na pracovišti, na kterém je práce vykonávána, a soustavně vyžadovat a kontrolovat jejich dodržování, a dále v případech, které mají nebo mohou mít podstatný vliv na bezpečnost a ochranu zdraví při práci.

Související právní předpisy k závažnému pracovnímu úrazu

Při kontrole příčin a okolností pracovního úrazu bylo také i zjištěno, že zaměstnavatel neprováděl prohlídky vázacích prostředků a nestanovil termíny a rozsah kontrol vázacích prostředků dle pokynů výrobce. Současně však také bylo zjištěno, že na pracovišti se nacházely vázací řetězy bez označení základních údajů, obr. č. 2 - Uložení vázacích řetězů. Tím zaměstnavatel porušil ustanovení, např. § 4 odst. 1 písm. c) zákona č. 309/2006 Sb., zákon o zajištění dalších podmínek bezpečnosti a ochrany zdraví při práci, tzn. zaměstnavatel je povinen zajistit, aby stroje, technická zařízení, dopravní prostředky a nářadí byly z hlediska bezpečnosti a ochrany zdraví při práci vhodné pro práci, při které budou používány. Stroje, technická zařízení, dopravní prostředky a nářadí musí být pravidelně a řádně udržovány, kontrolovány a revidovány.

V případě závažného pracovního úrazu, který se stal při manipulaci se svařovaným rámem o hmotnosti cca 3 600 kg pomocí mostového jeřábu je také i porušení § 3 odst. 4 písm. a) nařízení vlády č. 101/2005 Sb., o podrobnějších požadavcích na pracoviště a pracovní prostředí. V tomto ustanovení je uvedeno, že zaměstnavatel při plnění zákonné povinnosti zajistí stanovení termínů, lhůt a rozsahu kontrol, zkoušek, revizí, termínů údržby, oprav a rekonstrukce technického vybavení pracoviště, včetně pracovních a výrobních prostředků a zařízení, s ohledem na jejich provedení, doporučení výrobce a způsob používání, požadavky na pracoviště, rizikové faktory způsobující zhoršení technického stavu pracovních a výrobních prostředků a zařízení a v souladu s výsledky předcházejících kontrol, zkoušek či revizí, po dobu provozu a používání pracoviště.

Uložení vázacích řetězů

Obr. č. 2 - Uložení vázacích řetězů

Související dokumenty

Související články

Metody hodnocení ruční manipulace s břemeny z hlediska možných zdravotních rizik
Nulová úrazovost, vize nebo realita?
Pracovní úrazovosti specifických ohrožených skupin zaměstnanců v ČR
Bezpečnost práce při provozu motorových vozíků
Manipulace s pacienty - prevence muskuloskeletárních poruch
Bezpečnost práce při používání zdvihacích zařízení
Poznatky z kontrolní činnosti ve skladových provozech v oblasti bezpečnosti práce a bezpečném provozu manipulační techniky
Závažný pracovní úraz způsobený při manipulaci s plechy pomocí řetězových vázacích prostředků
Odškodňování pracovních úrazů a nemocí z povolání v roce 2021
Náhrada škody i bez záznamu o pracovním úrazu
Zdroje a příčiny smrtelných pracovních úrazů a vybrané příklady
Valorizace průměrných výdělků pro účely rent z důvodu pracovních úrazů nebo nemocí z povolání a některé související otázky
Profesionální onemocnění hlášená v České republice v roce 2019
Profesionální onemocnění hlášená v České republice v roce 2020
Jak správně vyplňovat záznam o úrazu
Bezpečnost práce u zdvihacích zařízení se stále podceňuje
Používání regálů a regálových systémů - požehnání nebo prokletí?
Profesionální onemocnění hlášená v České republice v roce 2021
Charakteristické příčiny a příklady pracovních úrazů u ručních paletových vozíků
Vyšší náhrady za pracovní úrazy a nemoci z povolání od 1. 6. 2022
Odškodňování školních úrazů
(Ne)bezpečný provoz a používání strojů a zařízení

Související otázky a odpovědi

Náhrada za ztrátu příjmu po skončení pracovní neschopnosti
Pracovní úraz
Náhrada za pracovní úraz
Odškodnění zaměstnanců po zaviněné dopravní nehodě
Krácení dovolené, pracovní úraz
Pracovní úraz
Náhrada za ztrátu na výdělku a srážky ze mzdy
Pracovní neschopnost v případě pracovního úrazu
Pracovní úraz
Úraz na pracovišti
Ohlášení pracovního úrazu OIP
Rozhodné období u odškodnění pracovních úrazů
Záznam o úrazu v případě nepracovního úrazu
Zdravotní pojištění a překážky na straně zaměstnance
Ztráta na výdělku při pracovním úrazu
Nehoda zaviněná mikrospánkem - pracovní úraz
Pracovní úraz
Krácení bolestného
Pracovní úraz a daňový náklad
Pracovní úraz ve státní správě, bolestné a ztížení spol. uplatnění

Související předpisy

262/2006 Sb., zákoník práce
309/2006 Sb. , kterým se upravují další požadavky bezpečnosti a ochrany zdraví při práci v pracovněprávních vztazích a o zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví při činnosti nebo poskytování služeb mimo pracovněprávní vztahy (zákon o zajištění dalších podmínek bezpečnosti a ochrany zdraví při práci)
101/2005 Sb. o podrobnějších požadavcích na pracoviště a pracovní prostředí

Související komentovaná judikatura

Úraz zaměstnance na akci pořádané pro zákazníky zaměstnavatele