V částce č. 82 Sbírky zákonů byl publikován zákon č. 212/2016 Sb., kterým se mění zákon č. 155/1995 Sb., o důchodovém pojištění, ve znění pozdějších předpisů, a další související zákony. Tento zákon s účinností od 1. srpna 2016 přinesl jedinou změnu, a to změnu pravidel zvyšování vyplácených důchodů. Tato změna se promítá již do zvýšení důchodů v roce 2017.
Dosavadní právní úprava
Pravidla zvyšování vyplácených důchodů jsou obsažena v § 67 zákona o důchodovém pojištění, přičemž před účinností zákona č. 212/2016 Sb. byla naposledy formulována zákonem č. 220/2011 Sb. Podle pravidel stanovených na základě zákona č. 220/2011 Sb. se důchody zvyšovaly v pravidelném termínu (tj. v lednu každého kalendářního roku) vyhláškou Ministerstva práce a sociálních věcí tak, že
- základní výměry vyplácených důchodů se zvyšují tak, aby výše této výměry činila 9 % průměrné mzdy (průměrná mzda je vymezena v § 15 odst. 4 zákona o důchodovém pojištění), v procentní výměry vyplácených důchodů se zvyšují o tolik procent (zaokrouhlených s přesností na jedno desetinné místo nahoru), aby u průměrného starobního důchodu úhrn částky zvýšení základní výměry důchodu a částky zvýšení procentní výměry důchodu odpovídal zvýšení průměrného starobního důchodu stanoveného ve výši 100 % růstu cen a jedné třetiny růstu reálné mzdy (růst cen i růst reálné mzdy se zaokrouhlují rovněž na jedno desetinné místo).
Tato pravidla však neposkytovala žádný prostor pro úvahu o výši valorizace důchodů, neboť konečné zvýšení vyplácených důchodů vyplývalo ze statistických údajů. Ke změně těchto pravidel mohlo dojít jen na základě zákona. K zákonné změně pravidel přitom došlo od přijetí zákona č. 220/2011 Sb. dvakrát, a to vždy pro konkrétní období. První modifikace pravidel pro zvyšování vyplácených důchodů byla provedena zákonem č. 314/2012 Sb., podle něhož pro období 2013 až 2015 platilo, že pro zvýšení procentní výměry vyplácených důchodů se při stanovení růstu cen použije nikoliv 100 %, ale jen jedna třetina procentního přírůstku spotřebitelských cen (tato úprava byla vyvolána nepříznivým vývojem bilance příjmů a výdajů státního rozpočtu; např. v roce 2014 tak došlo ke zvýšení procentní výměry jen o 0,4 %). K druhé modifikaci pravidel pro zvyšování vyplácených důchodů došlo na základě zákona č. 183/2014 Sb., který pro rok 2015 zrušil toto omezení spočívající v použití jen jedné třetiny růstu cen a zároveň (s cílem posílit reálnou hodnotu důchodů) stanovil mimořádnou úpravu pravidel zvyšování důchodů v lednu 2015. Úprava byla založena na tom, že úhrn částky zvýšení základní a procentní výměry důchodů musí činit aspoň 1,8 % (proto také vyhláška MPSV č. 208/2014 Sb. stanovila, že v lednu 2015 se základní výměra zvýší o 60 Kč a procentní výměra se zvýší o 1,6 %).
K dalšímu opatření k posílení sociální situace důchodců došlo ještě v únoru 2016, kdy všem důchodcům byl k důchodu (úhrnu důchodů) vyplacen jednorázový příspěvek ve výši 1 200 Kč, a to na základě zákona č. 381/2015 Sb., o jednorázovém příspěvku důchodci.
Změna pravidel zvýšení důchodů od roku 2017
Dnem 1. srpna 2016 nabyl účinnosti zákon č. 212/2016 Sb., který přinesl dvě významné změny v oblasti zvyšování důchodů. Záměrem tohoto zákona je zamezit tomu, aby zvýšení vyplácených důchodů bylo jen symbolické, neboť např. v lednu 2016 se vyplácené důchody na základě daných pravidel zvýšily jednotně jen o 40 Kč měsíčně, když se na základě vyhlášky MPSV č. 244/2015 Sb. zvýšila o 40 Kč jen základní výměra a procentní výměra se nezvýšila vůbec (to bylo též důvodem pro poskytnutí jednorázového příspěvku důchodci).
První změnou je, že zvýšení důchodů bude stanoveno místo vyhláškou MPSV nařízením vlády; druhou změnou je, že vláda bude mít možnost rozhodnout o vyšší valorizaci vyplácených důchodů, než jaká vyplývá z daných pravidel, a to do stanoveného limitu. Pokud u průměrného starobního důchodu úhrn částky zvýšení základní a procentní výměry důchodu podle pravidel stanovených v § 67 zákona o důchodovém pojištění nedosáhne 2,7 % jeho výše, může být stanovena vyšší valorizace procentní výměry důchodu, nejvýše však tak, aby u průměrného starobního důchodu úhrn částky zvýšení základní a procentní výměry činil 2,7 % jeho výše.
Dosavadní pravidla zvyšování důchodů stanovená v § 67 zákona o důchodovém pojištění (tj. stanovení zvýšení základní a procentní výměry důchodu podle pravidel ve vztahu k růstu cen a růstu reálné mzdy) jsou tedy zachována s tím, že vláda může rozhodnout o vyšší valorizaci v daném limitu. Jedná se však o možnost vlády takto rozhodnout, což znamená, že vláda jednak vůbec nemusí tohoto oprávnění využít, jednak může rozhodnout sice o vyšší valorizaci, než jakou zaručuje zákon o důchodovém pojištění, ale nižší, než je tento limit 2,7 %. Je třeba podotknout, že se přitom nejedná o novou situaci, neboť až do roku 2011 o zvýšení důchodů rozhodovala rovněž vláda, která však byla vázána, na rozdíl od změny podle zákona č. 212/2016 Sb., jen dolním limitem zvýšení.
Uvedená změna formy právních předpisů o zvýšení důchodů se týká též zvyšování příplatků k důchodům podle zvláštních předpisů (tj. podle nařízení vlády č. 622/2004 Sb. a zákona č. 357/2005 Sb.).
Kromě zamezení nízkého zvýšení důchodů se změna pravidel promítne i do zvažování pojištěnců, od jakého dne žádat o přiznání starobního důchodu, neboť vyšší valorizace důchodu na základě rozhodnutí vlády může znamenat, že důchod přiznaný v kalendářním roce, kdy vláda o valorizaci rozhodla, bude právě vlivem tohoto zvýšení od příštího roku vyšší než důchod přiznaný ode dne spadajícího do tohoto příštího roku. Vyšší valorizace důchodů (tj. procentní výměry důchodu) také ovlivní i valorizaci náhrad za ztrátu na výdělku a náhrad nákladů na výživu pozůstalých příslušející podle zákoníku práce, kdy se toto zvýšení procentní výměry důchodu promítne i do zvýšení průměrného výdělku rozhodného pro výpočet těchto náhrad.
Zvýšení důchodů v lednu 2017
Podle nových pravidel zvyšování důchodů se postupuje již v lednu 2017, přičemž konkrétní částky stanoví nařízení vlády č. 325/2016 Sb. Vláda přitom již plně využila nového zmocnění a důchody zvýšila v maximální možné výši. Podle § 4 tohoto nařízení se důchody starobní, invalidní, vdovské, vdovecké a sirotčí přiznané před 1. lednem 2017 zvyšují od splátky důchodu splatné po 31. prosinci 2016 tak, že
- základní výměra důchodu se zvyšuje o 110 Kč měsíčně na 2 550 Kč měsíčně (tato výše základní výměry přitom platí i pro důchody přiznávané v roce 2017),
- procentní výměra důchodu se zvyšuje o 2,2 % procentní výměry důchodu, která náleží ke dni, od něhož se procentní výměra zvyšuje.
Právní předpisy citované v článku
(předpisy jsou vždy citovány ve znění pozdějších předpisů, pokud není výslovně uvedeno jinak)