Provádět stavbu svépomocí patřilo vždy mezi hojně rozšířený způsob výstavby. Výhody jsou zřejmé: úspora nákladů za dodavatelské služby, kvalita odpovídající vlastnímu umu, odpadá řešení případných sporů s dodavateli služeb a vše je takzvaně pod kontrolou. Znamená to však, že i bezpečnost a ochrana zdraví při práci (BOZP) bude na té nejvyšší úrovni? Jak si ukážeme na tomto případě, nikoli. Také se přesvědčíme, že rčení „pod svícnem je největší tma“ právě v těchto případech platí jako nikde jinde.
Tak jak si stavebník a zhotovitel v jedné osobě věří, že jeho zkušenosti a znalosti jsou k provádění dané stavby dostatečné, tak si věří i v tom, že ani BOZP přeci není a nebude problém. Tento neomalený přístup nevyplývá ani tak z neznalosti podstaty možných rizik, ale především zásad bezpečné práce a potřebných preventivních opatření. O povinnostech vyplývajících z právních a ostatních předpisů pak ani nemluvě. Pocit sebeuspokojení plynoucí z vlastních mnohaletých zkušeností se ale může rychle změnit v tragédii, v níž si sám stavebník zahraje hlavní roli. Někdy ale, bohužel, roli poslední.
Popis události
V srpnu roku 2018 cca v 9.35 hodin na stavbě rodinného domu v jedné středočeské obci skládal pan Luděk, zaměstnanec firmy dodávající stavební materiál, palety se stavebními tvárnicemi z ložné plochy nákladního vozidla do prostoru staveniště pomocí hydraulického nakládacího jeřábu (tzv. hydraulické ruky). Pan Michal - stavebník a zhotovitel v jedné osobě - ukazoval panu Luďkovi, kam má palety složit. Při skládání poslední palety pan Michal přistoupil k zavěšené paletě a rukou se ji snažil usměrnit na vymezené místo. Paleta, která vážila přes čtyři sta kilogramů, dala hydrauli