Podle § 104 ZP platí, že zaměstnavatel je povinen poskytovat zaměstnancům kromě OOPP ještě mycí, čisticí a dezinfekční prostředky na základě rozsahu znečištění kůže a oděvu a na pracovištích s nevyhovujícími mikroklimatickými podmínkami, v rozsahu a za podmínek stanovených nařízením vlády č. 361/2007 Sb. , též ochranné nápoje.
Mycí, čisticí a dezinfekční prostředky
JUDr.
Eva
Dandová
Zaměstnancům, kteří přicházejí do styku s látkami, jež mohou způsobit podráždění pokožky nebo znečištění zaměstnance, poskytne zaměstnavatel podle druhu látky mycí a čisticí prostředky, jejichž doporučené množství (v závislosti na obvyklém stupni znečištění) je uvedeno v příloze č. 4 nařízení vlády č. 390/2021 Sb., o bližších podmínkách poskytování osobních ochranných pracovních prostředků, mycích, čisticích a dezinfekčních prostředků, které od 1. 11. 2021 nahradilo původní nařízení vlády č. 495/2001 Sb., kterým se stanoví rozsah a bližší podmínky poskytování osobních ochranných pracovních prostředků, mycích, čisticích a dezinfekčních prostředků.
I tato právní úprava má u nás tradici, před euronovelou starého zákoníku práce provedenou zákonem č. 155/2000 Sb., a před vydáním nařízení vlády č. 495/2001 Sb. byla obsažena ve vyhlášce č. 204/1994 Sb. a v Metodickém pokynu BPT 0005/94 Českého úřadu bezpečnosti práce, takže by měla být v praxi vžitá. Nařízení vlády č. 495/2001 Sb. u nás platilo 20 let a nebylo vůbec novelizováno.
Příklady druhů prací z hlediska znečištění
Druhy prací | Příklady profesí a profesních činností |
Práce velmi nečistá | asfaltéři, lakýrníci, vulkanizéři, deratizéři, galvanizéři, hlubinná těžba, obsluha kotelen na pevná paliva, obsluha a údržba zemních strojů, obsluha a údržba strojních zařízení, hutníci < |