zastupitelstvo
Počet vyhledaných dokumentů: 12
Řadit podle:
Počet vyhledaných dokumentů: 12
Řadit podle:
Prosíme o radu v oblasti pracovněprávních vztahů mezi obcí a členem zastupitelstva. Podle § 84 odst. 2 písm. p) zákona č. 128/2000 Sb., o obcích je zastupitelstvu obce vyhrazeno vyslovovat souhlas se vznikem pracovněprávního vztahu mezi obcí a členem zastupitelstva obce. Podle metodického doporučení Ministerstva vnitra 5.6 (Odměňování členů zastupitelstev obcí) je zákonnou podmínkou před vznikem pracovněprávního vztahu s členem zastupitelstva vyslovení souhlasu zastupitelstva obce. Městys uzavřel s neuvolněným členem zastupitelstva pracovní smlouvu na dobu neurčitou od 01.07.2023. Zastupitelstvo městyse ale vyslovilo souhlas se vznikem pracovněprávního vztahu až v prosinci 2023. Kontrolou MV bylo zjištěno, že pracovněprávní vztah nebyl předem schválen, a tudíž došlo k porušení § 84 odst. 2 písm. p) zákona o obcích. Ke zhojení tohoto porušení by dle kontrolního orgánu došlo tím, že bude pracovní smlouva ukončena a uzavřená nová, která by již byla usnesením z prosince předem schválena. Jak v tomto případě postupovat, aby vše proběhlo v souladu se zákoníkem práce a ostatními právními předpisy týkající se pracovněprávních vztahů a také vzhledem k právům zaměstnance (§ 19 odst. 3 zákona č. 262/2006 Sb. zákoníku práce)? Jaké povinnosti městys jako zaměstnavatel musí při případném skončení pracovního poměru plnit a jak by to bylo s nárokem na odstupné? Pokud by byla ukončena smlouva dohodou, předpokládáme, že nová smlouva by bezprostředně navazovala na ukončenou smlouvu. Je v tomto případě nutné provádět odhlášku a přihlášku zaměstnance ke zdravotnímu a sociálnímu pojištění?
- Článek
V zákoně o obcích , v zákoně o krajích a v zákoně o hlavním městě Praze došlo s účinností od 1. 1. 2024 k novelizaci (provedené zákonem č. 418/2023 Sb. ) v oblasti právní úpravy odměňování a souvisejících právních nároků členů zastupitelstev, reagující částečně na požadavky územních samospráv a judikaturu Ústavního soudu České republiky a částečně na vyhodnocení dosavadní aplikační praxe. Představme si stručně základní principy odměňování členů zastupitelstev právě s přihlédnutím k této poslední novelizaci. Popis právní úpravy v tomto článku je zaměřený na právní úpravu obsaženou v zákoně o obcích , s ohledem na obdobnou úpravu je však závěry možné vztáhnout i na členy zastupitelstev krajů a hlavního města Prahy.
Neuvolněný zastupitel pracuje v Německu. Na OSSZ byl podán formulář A1. Kam máme zastupitele přihlásit na odvod zdravotního pojištění: do německé AOK, nebo české VZP? Jemu v AOK sdělili, že je jeho příjem minimální a nic u nich nebude odvádět. Jeho odměna je 3 000 Kč hrubého. Máme ho přihlásit na českou VZP a odvádět zdravotní pojištění tam?
Uvolněný zastupitel obce ukončil funkční období. Do 7 kalendářních dnů nastoupil na neschopenku. Vztahuje se na něj ochranná lhůta? U svého původního zaměstnavatele ukončil pracovní poměr v průběhu volebního období. Dotaz je kladen z pohledu obce.
Dne 23. 9. 2022 skončila činnost výborů v obci a tím i činnost všech členů. Pan starosta chtěl ještě před volbami udělit odměny členům výborů, kteří nebyli placeni, ale bohužel nesplnil podmínky pro výplatu odměn, protože tyto odměny neuvedl na samostatném bodu Pozvánky na zasedání zastupitelstva, ale byly projednány dodatkem. Jako mzdová účetní jsem odmítla odměny vyplatit, protože nebyly dodrženy podmínky pro výplatu. Je možné vyplatit odměny ještě následně, když členové výboru již ukončili činnost? Pokud by to budoucí zastupitelstvo odsouhlasilo a bylo by vše řádně uvedeno na pozvánce pro zasedání zastupitelstva?
Potřebujeme přihlásit do zdravotní pojišťovny nového obecního zastupitele. Váháme nad datem přihlášky. Zastupitel získal mandát 24. 9. 2022, ale slib složí a odměnu obdrží až od ustavující schůze, tj. 20. 10. 2022. V roce 2018 se přihlašovalo dnem získání mandátu, ale nepodařilo se nám najít, zda to stále platí.
Máme jednoho zastupitele, který má odměnu schválenou ve výši 1 500 Kč a je s ním uzavřena DPP ve výši 2 500 Kč. Zakládá se povinnost odvádět z toho příjmu zdravotní i sociální pojištění? Sčítají se tyto příjmy?
Zastupitelé si schválili odměny za práci zastupitele vyšší 3 000 Kč a vyšší od 1. 1. 2020. Zakládá se tím povinnost odvádět sociální pojištění a od kdy je mám na ČSSZ přihlásit?
Jak postupovat při výpočtu nepřednostní pohledávky z odměny neuvolněného zastupitele? Měsíční odměna 1 000 Kč. V
- Článek
Na podzim loňského roku proběhly volby do zastupitelstev obcí. V souvislosti se zvolením nových obecních zastupitelstev vyvstávají některé otázky týkající se právní úpravy odměňování a dalších právních nároků jejich členů. Stručné shrnutí odpovědí na tyto otázky je zaměřené na právní úpravu obsaženou v zákoně o obcích, s ohledem na obdobnou právní úpravu je však odpovědi možné vztáhnout i na členy zastupitelstev krajů a hlavního města Prahy.
- Článek
Ve dnech 5. a 6. října 2018 proběhnou volby do zastupitelstev obcí (včetně voleb do zastupitelstev městských částí a městských obvodů statutárních měst a voleb do zastupitelstva hlavního města Prahy a do zastupitelstev jeho městských částí). Ačkoliv člen zastupitelstva nevykonává svou funkci v rámci pracovněprávního vztahu, některé aspekty této činnosti se řídí zákoníkem práce. Členům okrskových volebních komisí a kandidátům pak v souvislosti s volbami vyplývají ze zákona některé nároky.
- Článek
Dne 1. ledna 2018 nabyla účinnosti novela zákona o obcích, zákona o krajích a zákona o hlavním městě Praze (zákon č. 99/2017 Sb.), jejímž předmětem je nová právní úprava...