Elektronická evidence tržeb
Finanční správa České republiky připomíná poplatníkům, kteří si vygenerovali pokladní certifikát v počátku zavádění elektronické evidence tržeb a dosud ho nevyměnili za nový, aby zkontrolovali jeho platnost. V únoru 2020 totiž vyprší platnost největšímu množství certifikátů, a to 86 tisícům. Platnost pokladního certifikátu je 3 roky, přičemž ve webové aplikaci elektronické evidence tržeb je možné ověřit, kdy konkrétnímu certifikátu platnost vyprší. Prostřednictvím téže aplikace je možné vygenerovat certifikát nový.
Jednotný kurz – pokyn GFŘ D-42
Generální finanční ředitelství vydalo pokyn ke stanovení jednotných kurzu za zdaňovací období 2019 podle § 38 zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů. Poplatníci, kteří nevedou účetnictví, mohou pro přepočet cizí měny použít jednotný kurz, tento postup lze zpravidla poplatníkům doporučit, neboť je nejjednodušší, pro poplatníka může být volba správného kurzu cestou k daňové optimalizaci. Nejčastěji používaným kurzem je nepochybně EURO, jehož jednotný kurz pro rok 2019 je stanoven na 25,66 CZK/EUR.
Pivo a DPH
V naší zemi již pravděpodobně není člověka, který by v poslední době neslyšel o pivu ve spojení s daní z přidané hodnoty, média jsou tohoto „žhavého“ tématu plná. Pojďme si však udělat krátký rozbor toho, co víme a jaká je skutečně situace, realita je totiž podstatně jednodušší, než média říkají.
Změnu přinesl zákon č. 256/2019 Sb., který byl publikován ve Sbírce zákonů v říjnu 2019, dle tohoto zákona mají s účinností od 1. května 2020 podléhat stravovací služby druhé snížené sazbě DPH, tj. sazbě DPH ve výši 10 %. Z této druhé snížené sazby DPH je vyjmuto podávání alkoholických nápojů; to neplatí pro podávání nápojů uvedených pod kódem nomenklatury celního sazebníku 2203 00 10.
Pod výše uvedeným nomenklaturním kódem 2203 00 10 nalezneme v celním sazebníku položku „pivo ze sladu v nádobách o obsahu převyšujícím 10 litrů“. Záměrem Ministerstva financí České republiky při přípravě novely zákona č. 235/2004 Sb., o dani z přidané hodnoty, bylo, aby čepované pivo (z tanků, sudů a jiných nádob o obsahu více než 10 l) podléhalo druhé snížené sazbě DPH, tj. 10% sazbě DPH, společně se stravovacími službami.
Komplikace je dána tím, že alkoholické pivo nyní podléhá základní sazbě daně, tj. 21 %, bez ohledu na to, zda je, či není součástí stravovací služby. Po novu (tj. od 1. května 2020) bude pivo, které není součástí stravovací služby, stále podléhat základní sazbě DPH, tj. 21 %, základní sazbě daně bude podléhat i alkoholické pivo, které je sice součástí stravovací služby, ale není čepované. Druhé snížené sazbě DPH bude po novu podléhat alkoholické pivo, které je čepované a které je součástí stravovací služby.
Nealkoholické pivo přináší podobný problém, neboť prodej nealkoholického piva, které není stravovací službou, podléhá první snížené sazbě DPH, tj. 15 %, stejné sazbě podléhá a bude podléhat nealkoholické pivo, které je sice součástí stravovací služby, ale není čepované. Po novu bude nealkoholické pivo podléhat druhé snížené sazbě DPH za předpokladu, že je čepované a je součástí stravovací služby.
Zohledníme-li skutečnost, že existuje jak alkoholické, tak nealkoholické pivo, může nám pivo spadat do všech tří sazeb DPH, vždy je však nutné si odpovědět na dvě otázky, a to sice zda se jedná o čepované pivo a zda je součástí stravovací služby. Ale protože odpověď na tuto otázku není vždy jasná, vzniká nám tu řada aplikačních problémů.