Jednou z otázek, o které se dlouhou dobu vedla v pracovněprávní veřejnosti diskuse, byla otázka, zdali může zaměstnavatel sjednat dohodu o možnosti odvolání z vedoucího pracovního místa (a současně jeho vzdání se) s vedoucím zaměstnancem, který nespadá do zákonného vymezení uvedeného pro tento účel v ustanovení § 73 odst. 3 zákona č. 262/2006 Sb., zákoník práce, ve znění pozdějších předpisů. Jinak tedy, zdali lze tento okruh vedoucích zaměstnanců rozšířit. Na tuto otázku odpověděl nedávno Nejvyšší soud rozhodnutím, které vyvolalo různé reakce.
Právní věta
Od ustanovení § 73 odst. 2 a 3 zákoníku práce je možné se odchýlit, a to jak rozšiřujícím způsobem, tak i zúžením okruhu osob, s nimiž je možné dohodu sjednat. Jediné omezení, jež vyplývá z nutnosti přihlížet i k souvisícím ustanovením, je, že musí jít o vedoucího zaměstnance definovaného v ustanovení § 11 zákoníku práce. Nelze tedy jen pro účely dohody ve smyslu ustanovení § 73 odst. 2 a 3 zákoníku práce ze zaměstnance „vyrábět“ vedoucího zaměstnance, jestliže není vedoucím zaměstnancem ve smyslu ustanovení § 11 zákoníku práce. Ustanovení § 73 odst. 2 a 3 zákoníku práce tak není kogentní právní úpravou; v kolektivní nebo jiné smlouvě, popř. ve vnitřním předpisu, proto smí být okruh vedoucích zaměstnanců, s nimiž lze dohodu sjednat, vymezen jinak.
(z usnesení Nejvyššího soudu ze dne 15. 8. 2018, sp. zn. 21 Cdo 1073/2017)
Předmět sporu
- Platnost výpovědi z pracovního poměru pro tzv. fiktivní nadbytečnost zaměstnance po jeho odvolání z vedoucího pracovního místa.
- Vyřešení právních otázek, za jakých okolností (podmínek) může být mezi zaměstnavatelem a zaměstnancem uzavřena dohoda podle ustanovení § 73 odst. 2 zákoníku práce a jestli se lze odchýlit pro tento účel od vymezení vedoucích pracovních míst uvedeného ve třetím odstavci téhož ustanovení.
Právní úprava
- § 52 písm. c) zákoníku práce - výpověď z pracovního poměru pro nadbytečnost zaměstnance v důsledku rozhodnutí zaměstnavatele o organizační změně.
- § 73 odst. 2 a 3 zákoníku práce - dohoda se zaměstnancem o možnosti jeho odvolání z vedoucího pracovního místa (jeho vzdání se) a vymezení vedoucích pracovních míst pro tento účel.
- 73a odst. 2 zákoníku práce - postup zaměstnavatele po odvolání zaměstnance z vedoucího pracovního místa (nebo po jeho vzdání se), včetně možnosti rozvázat pracovní poměr z důvodu tzv. fiktivní nadbytečnosti zaměstnance.
Skutkový stav (popis případu)
- Zaměstnanec byl zaměstnán na základě pracovní smlouvy jako „Manažer bezpečnosti“; v bodě 7. 1. pracovní smlouvy bylo „v souladu s § 73 odst. 2 Zákoníku práce“ dohodnuto, že „zaměstnavatel je oprávněn zaměstnance z pracovního místa odvolat a zaměstnanec je oprávněn se tohoto místa vzdát“.
- Dohodou byla tato pracovní smlouva ohledně druhu práce změněna tak, že zaměstnanec bude vykonávat práci „na pracovní pozici Senior kontrolní manager, Obchodní manager“; podle organizačního řádu zaměstnavatele byl zaměstnanec jako „Senior kontrolní manager“ podřízen kontrolnímu řediteli (který byl podřízen přímo představenstvu), přičemž zaměstnanci byli podřízeni lokální kontrolní manažeři.
- Zaměstnavatel odvolal zaměstnance z pracovního místa „Senior kontrolní manager, Obchodní manager“, a téhož dne mu dal výpověď z pracovního poměru ve smyslu ustanovení § 73a odst. 2 zákoníku práce ve spojení s ustanovením § 52 písm. c) zákoníku práce s tím, že pro zaměstnance nemá jinou práci odpovídající jeho zdravotnímu stavu a kvalifikaci; této výpovědi z pracovního poměru se zaměstnanec bránil soudní žalobou.
Argumenty zaměstnance
- Na své „pracovní pozici“ měl sice 5 podřízených zaměstnanců, ale žádný z nich neměl dalšího podřízeného zaměstnance; nebyl tak vedoucím zaměstnancem ve smyslu ustanovení § 73 odst. 3 zákoníku práce a zaměstnavatel u něho nemohl realizovat odvolání na základě sjednané dohody; výše uvedený okruh vedoucích zaměstnanců nelze rozšiřovat.
Argumenty zaměstnavatele (a soudů nižších stupňů)
- Ustanovení § 73 odst. 3 zákoníku práce nemělo a nemá kogentní povahu, a charakteristika pozice vedoucího zaměstnance tudíž nemusela vyplývat přímo ze zákoníku práce; mohla být např. uvedena ve vnitřním předpisu zaměstnavatele, ale i v kolektivní či jiné smlouvě.
- Jestliže si tedy smluvní strany v pracovní smlouvě sjednaly možnost odvolání z pracovního místa nebo vzdání se pracovního místa, pak zaměstnavateli nic nebránilo zaměstnance z pracovního místa odvolat.
Z odůvodnění rozhodnutí soudu
- Má-li zaměstnanec, jehož pracovní poměr se zakládá pracovní smlouvou, zastávat podle sjednaného druhu práce vedoucí pracovní místo, může s ním zaměstnavatel sjednat, že ho bude moci (v budoucnu) z pracovního místa odvolat a že se zaměstnanec může tohoto vedoucího pracovního místa vzdát.
- Vedoucí pracovní místa, vůči nimž lze sjednat možnost odvolání nebo vzdání se funkce, jsou uvedena v § 73 odst. 3 zákoníku práce; pro vymezení tam uvedených vedoucích pracovních míst je charakteristické, že jde o vedoucí zaměstnance (kdo je vedoucím zaměstnancem, upravuje ustanovení § 11 zákoníku práce), kteří jsou přímo podřízeni statutárnímu orgánu právnické osoby nebo vedoucímu zaměstnanci přímo podřízeného statutárnímu orgánu právnické osoby, popřípadě, je-li zaměstnavatelem fyzická osoba, přímo podřízeni zaměstnavateli nebo vedoucímu zaměstnanci přímo podřízeného zaměstnavateli, ve všech případech za podmínky, že jim je podřízen další vedoucí zaměstnanec.
- Předpokladem pro sjednání dohody není, aby zaměstnanec zastával (již v době jejího uzavření) vedoucí pracovní místo; přípustné je její sjednání také jen pro případ, že zaměstnanec bude u zaměstnavatele (v budoucnu) zastávat vedoucí pracovní místo; uzavřená dohoda se vztahuje na každé vedoucí pracovní místo, které zaměstnanec bude (může v budoucnosti) u zaměstnavatele zastávat, nebylo-li sjednáno něco jiného; dohoda může být obsažena v pracovní smlouvě nebo sjednána samostatně; může být uzavřena při vzniku pracovního poměru nebo i kdykoliv za jeho trvání, a to na dobu určitou, nebo na neurčito; dojde-li ke skončení pracovního poměru, dohoda zaniká.
- Předpokladem platnosti uvedené výpovědi je (mimo jiné) platnost odvolání žalujícího zaměstnance z funkce „Senior kontrolní manager, Obchodní manager“, jež je podmíněna uzavřením dohody ve smyslu ustanovení § 73 odst. 2 a 3 zákoníku práce; v projednávané věci byla taková dohoda uzavřena spolu s pracovní smlouvou; v té době však měl mít zaměstnanec zařazení „Manažer bezpečnosti“; z dohody uzavřené pod bodem 7.1 pracovní smlouvy nevyplývá, že by se účastníci chtěli odchýlit od zákonné úpravy (viz slova: „Smluvní strany se v souladu s § 73 odst. 2 zákoníku práce dohodly, že zaměstnavatel je oprávněn zaměstnance z pracovního místa odvolat a zaměstnanec je oprávněn se tohoto místa vzdát.“); jestliže smluvní strany chtěly, aby se možnost odvolání z funkce (vzdání se funkce) vztahovala (odchylně od zákoníku práce) na jiné vedoucí pracovní místo (místa), než je (jsou) uvedeno v ustanovení § 73 odst. 3 zákoníku práce, měla být tato vůle v dohodě vyjádřena; dohoda o možnosti odvolání z funkce (vzdání se funkce) ve vztahu k jakémukoli pracovnímu místu nepřipadá v úvahu (byla by pro rozpor se zákonem neplatná).
- Takto se jeví, že uvedená dohoda byla sjednána jen pro případ, že zaměstnanec (žalobce) bude u zaměstnavatele (v budoucnu) zastávat vedoucí pracovní místo ve smyslu ustanovení § 73 odst. 3 zákoníku práce; na tomto závěru nic nemění ani to, zda zaměstnancem zastávané místo „Manažer bezpečnosti“ bylo, či nebylo funkcí vedoucího zaměstnance; kdyby totiž skutečně bylo funkcí vedoucího zaměstnance ve smyslu ustanovení § 73 odst. 3 zákoníku práce, byl by rozdíl jen v tom, že by její účinky nastaly ihned; zatímco, nejednalo-li se o funkci vedoucího zaměstnance ve smyslu ustanovení § 73 odst. 3 zákoníku práce, byla by účinnost dohody odložena do okamžiku, kdy žalobce začne takové místo zastávat.
- Je třeba objasnit, zda funkce „Senior kontrolní manager, Obchodní manager“ naplňovala zákonné požadavky definované v ustanovení § 73 odst. 3 zákoníku práce, zejména zda jí byl podřízen další vedoucí zaměstnanec; teprve bude-li napevno postaveno, že zaměstnanec skutečně zastával funkci uvedenou v ustanovení § 73 odst. 3 zákoníku práce, mohla se uplatnit dohoda uzavřená pod bodem 7.1 pracovní smlouvy.