vyživované dítě

Počet vyhledaných dokumentů: 46
Počet vyhledaných dokumentů: 46
Může zaměstnanec čerpat měsíční slevu na dítě a základní slevu na poplatníka si uplatnit až v daňovém přiznání za celý rok?
Vydáno: 31. 01. 2023
Matka zletilého dítěte by ráda u zaměstnavatele uplatnila slevu na dani na toto dítě. Dítě má ale nyní trvalé bydliště u babičky. Předtím žilo u otce, který ho nechal vystěhovat. Matka o tomto vystěhování má u sebe dokument. Může si matka uplatnit měsíční slevu na dani na toto zletilé dítě u svého zaměstnavatele ?Podepsala u zaměstnavatele prohlášení a přinesla: A/ potvrzení o studiu dítěte, B/čestné prohlášení, že s dítětem sdílí společnou domácnost , C/ čestné prohlášení zletilého dítěte, že s matkou sdílí společnou domácnost. Od bývalého manžela žádný doklad nepřinese, nepanují dobré vztahy. Jsou tyto tři dokumenty postačující,aby mzdová účetní ve mzdě uplatnila slevu na dani na toto vyživované dítě?
Vydáno: 09. 09. 2021
Naše zaměstnankyně chce na nezletilou dceru, se kterou žije ve společné domácnosti, uplatňovat slevu na dani. S otcem dcery nežijí. Otec OSVČ odmítá podepsat čestné prohlášení a je přesvědčen, že si slevu uplatňovat bude on. Pomůže, aby si zaměstnankyně podala daňové přiznání a tam si dceru uplatnila s tím, že si FÚ zkontroluje, že si tatínek dceru neuplatnil? Nebo existuje nějaký způsob, jak se domoct práva na slevu na dítě?
Vydáno: 09. 08. 2019
Můžeme poskytnout daňové zvýhodnění na studující dítě do věku 26 let novému zaměstnanci, který u nás nastoupil dne 1. 8., ale potvrzení o studiu dcery doloží až někdy v září (kdy půjde dcera na zápis) ihned ve mzdách za měsíce srpen a září? Nebo je správný postup z naší strany takový, že za měsíce srpen-září mu daňové zvýhodnění poskytneme až v rámci ročního zaúčtování?
Vydáno: 02. 08. 2019
Zaměstnankyně uplatňuje daňové zvýhodnění na syna (synovi je 15 let) – máme potvrzení od druhého z manželů, že neuplatňuje zvýhodnění, vše je tedy v pořádku. Syn zaměstnankyně je přemístěn do výchovného ústavu. Jako zaměstnavatel jsme byli vyzváni k potvrzení příjmu matky. Délka pobytu dítěte ve výchovném ústavu není zatím známa. Můžeme my jako zaměstnavatel matky nadále uplatňovat zaměstnankyni daňové zvýhodnění na syna, který je umístěn ve výchovném ústavu?
Vydáno: 08. 07. 2019
Dítě je studentem střední školy, pokračuje ve studiu na střední škole a od června má uzavřenu dohodu o pracovní činnosti na dobu neurčitou (ne jen na prázdniny). Může otec dále uplatňovat daňové zvýhodnění na toto dítě? 
Vydáno: 25. 06. 2019
Zaměstnanec má nezletilou dceru, která byla soudem svěřena do péče prarodičů, jimž rodiče na ni platí soudem stanovené výživné. Pokud by dcera žila s otcem, tedy sdílela společnou domácnost, může otec uplatňovat na dceru daňové zvýhodnění? Prarodiče jsou již v důchodu a zvýhodnění si uplatnit nemohou.
Vydáno: 24. 05. 2019
Zaměstnankyně (příspěvková organizace) měla na rok 2018 podepsané Prohlášení k dani, kde má uvedené daňové zvýhodnění na 1 dítě. V průběhu roku předložila Potvrzení o studiu dítěte s datem 12. 6. 2018, že je studentem ve školním roce od 1. 9. 17 do 31. 5. 18 - 4. ročník. (Předchozí potvrzení bylo vystaveno 11. 9. 2017 s tím, že zde je uvedeno datum ukončení školního roku 31. 8. 2018. Student poté (od 9/2018) začal pracovat. Zaměstnankyně neoznámila žádnou změnu a účetní uplatňovala nadále daňové zvýhodnění (přesto, že doložené studium měla jen do 31. 8. 18). Jednalo se o měsíce 11, 12/2018 a 1/2019. Od 4/2018 do 10/2018 byla totiž pracovnice v DPN. 1) Je to pochybení účetní a měla by rozdíl v odvodu daně zaplatit, anebo pochybení zaměstnance? 2) Pokud se jedná o pochybení zaměstnance, jak toto napravit? a) V r. 2018 opravit platy a v ročním zúčtování daní provést korekci Vzhledem k tomu, že tato pracovnice byla několik měsíců nemocná, bude mít i takto přeplatek. Nesprávně odvedenou daň by organizace odvedla FÚ. b) Anebo roční zúčtování nechat i s chybou (což platí i pro Vyúčtování daně za organizaci) a vše řešit až srážkami v r. 2019? Toto řešení je složitější, ale důležité je, aby bylo vše v souladu se zákonem.
Vydáno: 13. 02. 2019
Dvacetiletá dcera zaměstnance ukončila maturitou studium střední školy ke 30. 6. 2017. Od 1. 7. 2017 nastoupila do zaměstnání. Podle potvrzení o studiu se dnem 16. 7. 2018 se stala studentem prezenčního studia VŠ (výuka byla skutečně zahájena 17. 9. 2018). Její pracovní poměr stále trvá, od srpna 2018 má zkrácený pracovní úvazek. Má zaměstnanec nárok na slevu na dani na vyživované zletilé dítě z titulu přípravy na budoucí povolání a od kdy?
Vydáno: 25. 09. 2018
Když dítě po ukončení docházky na základní škole (15 let) má pracovní smlouvu a pracuje na dohodu o provedení práce nebo na dohodu o pracovní činnosti, má nárok rodič o prázdninách mezi základní a střední školou na slevy dle § 35 ZDP na toto dítě?
Vydáno: 13. 09. 2018
Dcera, která studovala prezenční studium na Karlově univerzitě, není jí 26 let, prodloužila si studium o 1 rok, nemá hotové státní zkoušky a obhajobu diplomové práce, prodloužila si o rok z důvodu těhotenství, smím jako matka uplatnit na ni daňové zvýhodnění?
Vydáno: 02. 09. 2018
Matka si uplatňuje v zaměstnání slevu na vyživovanou dceru. Ta neuspěla v řádném termínu u maturity a bude ji opakovat v září. Slevu na dceru si matka uplatnila naposledy v měsíci červnu, neboť v době července (celý měsíc) vykonávala dcera práci na HPP. Dne 31. 7. dcera zaměstnání ukončila a v srpnu se bude připravovat na maturitu. Nebude nikde zaměstnaná. Může si matka v tomto případě za měsíc srpen ještě uplatnit slevu na vyživované dítě?
Vydáno: 14. 08. 2018
  • Článek
I když nejnáročnějším obdobím pro „mzdové účetní“ bývá asi období ročního zúčtování, ani doba po jeho provedení nebývá bez problémů. Nejčastěji se pak řeší nárok zaměstnance na daňové zvýhodnění a splnění podmínek pro jeho uplatnění, někdy je problém se zdaněním poskytovaných „benefitů“ a prázdninové období s sebou také přináší potřebu brigádníků a s tím také problémy, kdy a jak učinit prohlášení k dani a jak zdanit jejich příjmy.
Vydáno: 22. 06. 2018
  • Článek
Správné uplatnění slevy na dani a daňového zvýhodnění je častým předmětem dotazů plátců daně. Podmínky pro jejich uplatnění při zdaňování příjmů v roce 2018 jsou stanoveny zákonem č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů, ve znění pozdějších předpisů.
Vydáno: 25. 05. 2018
  • Článek
Jak zdaňovat odměny z dohody o provedení práce, jaké jsou podmínky pro uplatnění daňového zvýhodnění na dítě nebo co musí zaměstnanec udělat, když zruší soukromé životní pojištění, kterou chybu opravit v rámci ročního zúčtování a kterou hned v průběhu roku, to jsou některé z častých a opakujících se dotazů plátců daně ke zdaňování příjmů ze závislé činnosti.
Vydáno: 26. 01. 2018
Manželé jsou po rozvodu. Soudně byla dcera svěřena do péče matky. Dcera si ale přála střídavou péči a rodiče jí vyhověli. Je u každého z rodičů po týdnu. Soudně tato dohoda neproběhla. Měl by otec nárok v tomto na uplatnění daňového zvýhodnění? Za jakých podmínek? 
Vydáno: 11. 12. 2017
  • Článek
I když si zaměstnavatel splní všechny svoje povinnosti, které jsou mu uloženy jako plátci daně z příjmů fyzických osob ze závislé činnosti, může mu být přesto po správcem daně provedené kontrole doměřena daň. Důvodem bývá to, že přihlédl při výpočtu záloh na daň nebo výpočtu daně k zaměstnancem, poplatníkem, tvrzeným údajům, k informacím uvedeným v poplatníkem podepsaném prohlášení k dani, v žádosti o roční zúčtování i k předloženým dokladům, kterými v dané chvíli poplatník prokazoval plátci daně svůj nárok na snížení základu daně o nezdanitelnou část nebo nárok na slevy na dani nebo daňové zvýhodnění, avšak při prováděné kontrole správce daně zjistí, že poplatník ne na vše, co si uplatnil, měl nárok.
Vydáno: 24. 11. 2017
Daňové zvýhodnění na dítě může uplatnit vždy jeden rodič. Platí toto i v případě, že žijí rodiče ve společné domácnosti v ČR a každý má příjmy v jiné zemi? Konkrétně: otec uplatňuje dítě v práci v Německu (jediný jeho příjem), takže matka v ČR již uplatnit nemůže?
Vydáno: 06. 11. 2017
Dítě, které zakončilo základní školu v ČR, po letních prázdninách začalo studovat střední školu v zahraničí (v Americe). Teď mám od něj potvrzení o studiu (přeložený překlad), ale nemám právoplatné rozhodnutí MŠMT o tom, že studium na střední v zahraničí je postaveno na roveň studia v ČR. Naposledy jsem si na něj uplatnila daňové zvýhodnění za srpen. Nevím, jestli se smí uplatnit daňové zvýhodnění na základě potvrzení o studiu (září a další měsíce), protože to rozhodnutí MŠMT budu mít až v lednu 2018. Pokud nesmím, měla jsem právo uplatnit si daňové zvýhodnění během letních prázdnin?
Vydáno: 25. 09. 2017
  • Článek
Zvýšení minimální mzdy Vláda schválila návrh ministryně práce a sociálních věcí na zvýšení minimální mzdy o 1 200 Kč. Počínaje 1. lednem 2018 bude minimální měsíční mzda ve výši...