opravný přehled

Počet vyhledaných dokumentů: 6
Počet vyhledaných dokumentů: 6
Jak správně postupovat, pokud jsme zapomněli zaměstnanci proplatit dovolenou při ukončení DPP v minulosti? Pokud by se jednalo o HPP, dlužnou mzdu bychom vyplatili při nejbližším výplatním termínu. Jak je to ale u DPP? Pokud bychom proplatili dovolenou v aktuálním měsíci, mzda by byla do výše 10.000 Kč a nepodléhala by odvodům na SP a ZP. Pokud bychom proplatili dovolenou na konci pracovního poměru (tak jak mělo být proplaceno), kdy mzda byla vyšší než 10.000 Kč, proplacená dovolená by také podléhala odvodům na SP a ZP. Je nutné provést opravu do minulosti? Je nutné následně opravit přehledy odvodů na SP a ZP?
Vydáno: 30. 10. 2024
OSVČ podala Přehled o příjmech a výdajích na OSSZ, kde omylem deklarovala, že SVČ je vedlejší činnost (má ještě zaměstnání). Je možné podat Opravný přehled, kde uvede, že podnikání je činnost hlavní? Je to pro ni výhodnější a příjmy ze zaměstnání jsou opravdu o více než polovinu nižší než příjmy z podnikání. 
Vydáno: 15. 07. 2022
Naše firma zaměstnává 4 zaměstnance a splňuje podmínky na prominutí pojistného dle programu Antivirus C. Za měsíc červenec bylo snížení uplatněno, v řádném termínu jsme podali přehled a zaplatili pojistné ve výši 6,5 % vyměřovacího základu. Po termínu jsem však zjistil, že u jednoho zaměstnance při výpočtu mzdy vypadla z výpočtu dovolená a jeho mzda tak byla spočítána chybně. Jedná se o malý rozdíl a nyní bychom měli podat opravný přehled a doplatit OSSZ pojistné ve výši 44 Kč. Nepřijdeme kvůli tomu o prominutí pojistného, neboť všude se píše, že podmínkou prominutí pojistného je to, aby pojistné, které se počítá ve výši 6,5 % ze mzdy zaměstnance, bylo odvedeno ve správné výši a v termínu do 20. srpna, což v našem případě nebude. Nedaří se mi dohledat zákonnou úpravu. 
Vydáno: 08. 09. 2020
  • Článek
Zaměstnavatelé představují ve zdravotním pojištění rozhodující skupinu plátců pojistného, proto upozorňujeme hromadné plátce na jejich nejdůležitější zákonné povinnosti v právních podmínkách roku 2020. Mělo by být zájmem jak zaměstnavatelů, tak i zdravotních pojišťoven, aby byl výskyt chyb a nedostatků minimalizován. Pokud zaměstnavatelé řádně plní svoje povinnosti, pak se platbami pojistného získává podstatná část zdrojů systému veřejného zdravotního pojištění a současně nevzniká důvod k uplatňování sankčního postihu ze strany zdravotní pojišťovny, ať už ve formě zjištění dlužného pojistného, vyměření penále či uložení pokuty.
Vydáno: 28. 02. 2020
U fyzické osoby došlo k nesprávnému zdanění příjmu za vydanou fakturu v roce vydání 2018, ačkoliv byla uhrazena až následující rok 2019 (chybné podklady pro účetní). Jak teď dále postupovat? Dodatečné přiznání + opravné přehledy? Jedná se o cca 1/7 z celkového obratu.
Vydáno: 18. 02. 2020
Zaměstnanec má hlavní pracovní poměr od 3. 4. 2018 do 2. 4. 2019. V lednu si vybral 4 dny dovolené, od února má ale pracovní neschopnost, která potrvá do konce pracovního poměru. Nárok na dovolenou se mu tedy pokrátil na 2 dny a v lednu přečerpal 2 dny dovolené. Z poslední výplaty nebude z čeho přečerpanou dovolenou srazit. V lednu by hrubá mzda po odečtení přečerpané dovolené byla 16 020 Kč. Jak postupovat v tomto případě? Bude nutné vystavit opravné přehledy za leden 2019 z hlediska zdravotního a sociálního pojištění? Bude třeba opravit i přílohu k žádosti o dávku zaslanou na OSSZ v souvislosti s nemocí od února, zálohu na daň?
Vydáno: 19. 03. 2019