nárok na odpočet

Počet vyhledaných dokumentů: 7
Počet vyhledaných dokumentů: 7
  • Článek
Zákoník práce patří do sféry soukromého práva, neboť upravuje vztahy mezi zaměstnavateli a zaměstnanci. Oblast pracovní doby však patří mezi ty, kde stát musí vztahy mezi smluvními stranami regulovat. Jedná se o úpravu odpočinku pop práci. Jedním z účelů právní úpravy odpočinku po práci je zabránit únavě a přepracovanosti zaměstnanců a odstranit tak i častou příčinu pracovních úrazů.
Vydáno: 12. 01. 2023
Společnost se zabývá velkoobchodem s kancelářskými produkty a vyhlásí soutěž o ceny. Soutěž se týká škol a školek, které při odběru určitého množství zboží obdrží kupon, který jde do slosování o ceny. Cenou je divadelního představení. Jak se bude u hlediska DPH a daně z příjmů chovat nákup samotných kuponů a jak úhrada za divadelní představení. Cena jednoho představení je 5000 Kč, výherců bude 10. Je možné cenu za divadelní představení uplatnit do daňových nákladů a současně uplatnit nárok na odpočet DPH? Vznikne společnosti v nějakém případě povinnost odvést DPH? 
Vydáno: 07. 10. 2021
Lze si uplatnit odpočitatelnou položku úroků z úvěru stavebního spoření (při splnění všech ostatních zákonných podmínek), když za leden - duben 2020 byla nemovitost celá pronajímána, ale od 1. 5. 2020 v ní bydlel již pouze vlastník, na kterého je úvěrová smlouva napsána? Lze uplatnit v daňovém přiznání poměrnou část, tedy 8 měsíců? Za období leden-duben by uplatnil poměrnou část do skutečných nákladů § 9 ZDP. 
Vydáno: 18. 03. 2021
Zaměstnankyně uplatňuje dlouhodobě odpočty příspěvků na penzijní spoření v ročním zúčtování u zaměstnavatele. V roce 2020 v souladu s uzavřenou smlouvou na penzijní spoření mohla vybrat 1/2 všech zaplacených příspěvků a tak i učinila. Může i dále žádat o odpočty nebo musí uplatněné příspěvky 10 let zpětně přiznat v daňovém přiznání z důvodu výběru části příspěvků před dovršením věku 60 let, tj. částečně vyplaceném odbytném? 
Vydáno: 20. 01. 2021
Zaměstnanec má uzavřený úvěr a celý rok 2019 úvěr včetně úroků splácí. Jedná se o hypotéku na byt, který je v roce 2019 ve výstavbě a k samotnému předání a možnosti nastěhování pro zaměstnance dojde až v létě 2020. Úvěr byl použit na koupi členského podílu v bytovém družstvu a dále na úpravy a vybavení bytu. Lze tento úvěr zařadit pod § 15 odst. 3 písm. d)? Pokud ano, je možné v roce 2019 či v roce 2020 uplatnit zaplacené úroky jako odpočet od základu daně? V § 15 odst. 4) jsem se dočetla, že základ může být snížen pouze ve zdaňovacím období, pokud jej poplatník užíval k vlastnímu trvalému bydlení. a) V roce 2019 tedy poplatník byt nevyužíval ani po část roku, protože byt je ve výstavbě, pak tedy úroky uplatnit nemůže, je to tak? b) Dále pokud poplatníkovi bude byt předán v létě do užívání - bude moci v roce 2020 uplatnit úroky jako odpočet ačkoliv zde nebydlel celý rok? c) Bude hrát ve smlouvě v neprospěch poplatníka to, že je tam uvedeno, že úvěr se čerpá i na úpravy a vybavení bytu? Musel by se odpočet nějak poměrově uplatnit nákup podílu x úpravy x vybavení bytu nebo nikdy prostě tyto zaplacené úroky nebudu moci poplatník uplatnit, protože to je úvěr i úpravy a vybavení?  Doplňující otázka: Může tedy poplatník, který využil úvěr na koupi členského podílu v bytovém družstvu uplatnit dle § 15 odst. 4 ZDP v roce 2020 - pokud se do bytu nastěhuje v polovině roku 2020 nebo musí využít byt využívat celý rok? Tento nový byt je zatím rozestavěn a v roce 2020 bude dokončen. Nebo nebude možné v roce 2020 také odpočet uplatnit jako v roce 2019, neboť v roce 2019 byt neměl k dispozici, ale úvěr na členský podíl včetně úroků již od roku 2019 platí? 
Vydáno: 09. 02. 2020
Fyzická osoba, plátce DPH, vedoucí daňovou evidenci, používá pro svoji činnost vlastní osobní automobil. Automobil není součástí obchodního majetku z hlediska daně z příjmu, je však součástí obchodního majetku z pohledu DPH (uplatněn odpočet DPH z pořizovací ceny v poměrné výši, uplatňován odpočet DPH z pohonných hmot a dalších souvisejících nákladů krácený dle poměru firemních a soukromých km). Je v tomto případě možné pro účely daně z příjmu postupovat dle § 24 odst. 2 písm. k) bod 3 zákona o daních z příjmů a uplatňovat do výdajů vedle základní náhrady (4,10 Kč/km) i náhradu výdajů za spotřebu PHM při použití ceny PHM dle příslušné vyhlášky? Ceny ve vyhlášce jsou stanoveny v úrovni včetně DPH (nafta 33,60 Kč/l) a nejsem si jistý, zda je použití této ceny kombinovatelné s odpočtem DPH u dokladů za nákup PHM. Poznámka: V odpovědi není třeba rozepisovat jednotlivé možnosti uplatňování výdajů na pracovní cesty OSVČ, dotaz míří výhradně na možnost kombinace odpočtu DPH z PHM z dokladů o nákupu s „vyhláškovou” cenou PHM. 
Vydáno: 10. 11. 2019
  • Článek
Jedním z významných ekonomických opatření posledních let je postupné zvyšování důchodů, přičemž lze očekávat, že tento trend bude pokračovat. Při stanovení výše jejich valorizace byl brán v úvahu plně růst cen a polovinou růst reálné mzdy. Dalším opatřením bylo zvýšení procentní výměry důchodu o 1 000 Kč u osob, které dosáhly věku 85 let, zejména z toho důvodu, že většina těchto osob si nemůže zvýšit svoji životní úroveň uplatněním na trhu práce.
Vydáno: 22. 02. 2019