penzijní připojištění
Počet vyhledaných dokumentů: 45
Řadit podle:
Počet vyhledaných dokumentů: 45
Řadit podle:
v potvrzení o zdanitelném příjmu za r. 2024 je v odst. 10 nově rozepsány - příspěvky na penzijní připojištění - doplňkové penzijní spoření - penzijní pojištění - soukromé životní pojištění - dlouhodobý investiční produkt.
Byl by problém, pokud máme např. penzijní připojištění a doplňkové penzijní spoření u Allianz vedený pod stejnou položkou, tudíž posíláme na stejný účet obě penzijní spoření a bylo by to na potvrzení o zdan. příjmu pod jedním názvem penzijní připojištění?
Společnost chce přispívat jednateli na penzijní připojištění. Jak to udělat správně, aby byl tento příspěvek pro firmu daňově uznatelným nákladem? Je potřeba uzavřít smlouvu o výkon funkce, kde bude napsáno, že společnost bude jednateli přispívat, a to i v případě, že jednatel nebude za výkon funkce dostávat odměnu?
Může příspěvková organizace dát příspěvek zaměstnanci na penzijní fond najednou v jednom měsíci za celý rok (nebo část roku)? Organizace si dala v březnu letošního roku příspěvek na PF zaměstnancům do rozpočtu hospodaření s FKSP. Bohužel ale smlouvy, aby splňovaly podmínky příspěvku, shromáždila až nyní.
Zaměstnanec pracující na DPČ 2 dny v týdnu po 5 hodinách. Je možné zaměstnanci poskytnout stravenkový paušál a příspěvek zaměstnavatele na penzijní připojištění?
Naše zaměstnankyně je zaměstnaná na hlavní pracovní poměr a bude s ní pracovní poměr ukončen (odchodem do důchodu). Zaměstnankyni zaměstnavatel poskytuje jako benefit, měsíčně 2 000 Kč penzijního připojištění. Organizace by ráda nadále využívala její zkušenosti a dohodla se s ní, že s ní uzavře dohodu o provedení práce (odměna 9 900 Kč) a současně jí chce nadále přispívat 2 000 Kč penzijní připojištění. Je možné u dohody o provedení práce přispívat měsíčně penzijní připojištění (v zákonném limitu)? Pokud ano, mělo by v takovém případě penzijní připojištění vliv na odvody sociálního a zdravotního pojištění?
Zaměstnankyně po celý kalendářní měsíc duben ošetřovala své dítě - krizové ošetřovné z důvodu uzavření mateřské školky. Zaměstnavatel zaměstnankyni přispívá na její penzijní připojištění se stát. příspěvkem měsíčně 800 Kč. Tento příspěvek zaplatil také v měsíci dubnu. Představuje tato platba nějaký problém nebo nemá žádný význam, neboť se jedná o příjem osvobozený od daně z příjmů, a tudíž i od sociálního a zdravotního pojištění ?
Jsem zaměstnána v s. r. o. na dobu neurčitou. V současné době však čerpám rodičovskou dovolenou na své dítě. Když jsem vykonávala zaměstnání, přispíval mi zaměstnavatel (s. r. o.) na moje penzijní připojištění. Ovšem v době mé mateřské dovolené a mé rodičovské dovolené mi příspěvky zastavil. Je jeho postup správný? Nejedná se o nerovný přístup, když ostatním zaměstnancům příspěvky poskytuje?
Jakou výši příspěvků je možno zaměstnanci odečíst od základu daně z příjmů, jestliže si měsíčně na své doplňkové penzijní spoření přispívá 300 Kč, ale v prosinci zaplatí jednorázový příspěvek 25 000 Kč? Celkem tak za celý rok naspoří 28 300 Kč. Lze odečíst 24 000 Kč, což je částka o kterou celkem v daném měsíci (prosinci) převýšil příspěvek 1 000 Kč? Nebo existuje nějaká omezující podmínka? Např. že si musí sám měsíčně přispívat alespoň 1 000 Kč? Je možné, aby tento zaměstnanec měl možnost si odečíst celých 24 000 Kč, což je stejně jako si může odečíst zaměstnanec, který si pravidelně spoří každý měsíc 3 000 Kč (za rok 36 000 Kč)?
Může zaměstnavatel přispívat zaměstnanci na penzijní připojištění, na které si zaměstnanec šetří již od roku 2002 a výplata je sjednána ve věku 50 let? Je takový příspěvek zaměstnavatele daňově uznatelný? A z pohledu zaměstnance je příspěvek zaměstnavatele osvobozen od daně z příjmu?
Zaměstnankyně uplatňuje dlouhodobě odpočty příspěvků na penzijní spoření v ročním zúčtování u zaměstnavatele. V roce 2020 v souladu s uzavřenou smlouvou na penzijní spoření mohla vybrat 1/2 všech zaplacených příspěvků a tak i učinila. Může i dále žádat o odpočty nebo musí uplatněné příspěvky 10 let zpětně přiznat v daňovém přiznání z důvodu výběru části příspěvků před dovršením věku 60 let, tj. částečně vyplaceném odbytném?
Zaměstnavatel (s. r. o.) do dohody o provedení práce svým zaměstnancům uvedl, že mají nárok na roční příspěvek na penzijní či životní pojištění maximálně do výše 50 000 Kč. Tuto platbu také již v roce 2020 zrealizoval a zaslal peníze (50 000 Kč) na účet penzijní společnosti. Je taková operace z hlediska daní v pořádku, v případě že se jedná o brigádníky a nejsou to zaměstnanci na hlavní pracovní poměr?
Zaměstnanec odchází 16. 11. 2020 do starobního důchodu. Může mu zaměstnavatel (s. r. o.) poukázat příspěvek ve výši 50 000 Kč, nebo jej musí krátit? Všechny zákonné podmínky jsou naplněny.
Zaměstnavatel poukáže příspěvek zaměstnanci v roce ve výši 100 000 Kč na účet penzijního fondu nebo pojišťovny. Ve vnitřní směrnici je limit 50 000 Kč za rok. Smlouvy o penzijním nebo životním pojištěním splňují podmínky stanové zákonem o daních z příjmů. Jaké daňové dopady bude mít tento příspěvek na zaměstnance a zaměstnavatele?
Zaměstnankyně nastoupila na mateřskou dovolenou 27. 8. 2020 a letos jí zbývá 1 den dovolené. Zaměstnavatel jí platí na účet penzijního fondu 1 000 Kč. Bude jí platit i nadále, nebo nástupem na mateřskou dovolenou toto končí? Mateřská dovolená končí 10. 3. 2021. Lze jí, když požádá, po konci mateřské dovolené proplatit 1 den dovolené z roku 2020 a ekvivalent z r. 2021 (20 : 12 x 2) a potom nastoupí na rodičovskou dovolenou?
Zaměstnavatel (s. r. o.) dle směrnice přispívá svým zaměstnancům ročně na penzijní připojištění 50 000 Kč. Tuto částku však odeslal na bankovní účet svých zaměstnanců a ne na účet penzijní společnosti. Dle § 6 odst. 9 písm. p) má být příspěvěk na penzijní připojištění se státním příspěvkem poukázaný na účet jeho zaměstnance u penzijní společnosti. Jedná se tedy stále o daňově uznatelný náklad firmy a u zaměstnance o osvobozené plnění? Dále tato společnost má hospodářský rok od 1.4.-31.3. Je možné, aby společnost zaměstnancům vyplatila penzijní připojištění ve výši 50 000 Kč např. 6/2020 a následně dalších 50 0000 Kč v 3/2021? Budou náklady pro s.r.o. stále daňově uznatelné a pro zaměstnance osvobozené?
Jsme střední škola, příspěvková organizace zřízená Jihomoravským krajem. V současné době přispíváme svým zaměstnancům z FKSP na penzijní připojištění částku Kč 3.600 za rok. Platbu provádíme na začátku prosince daného roku. Od 1. 7. 2020 nesmí být tato platby vyšší než platba, kterou si na svůj účet přispívá sám zaměstnanec. Znamená to tedy prosím to, že naši zaměstnanci si musí hradit na účet minimálně Kč 300, tzn. za rok 3.600, abychom jim my mohli také přispět částkou Kč 3.600. Nebo mohou případně do termínu naší platby vložit částku individuálně, tzn. např. doplatit 1.200? Pokud si hradí měsíčně jen např. 200, můžeme jim přispět částkou Kč 2.400? Jak můžeme zjistit, kolik si zaměstnanec aktuálně platí na své spoření? Můžeme po nich požadovat nové předložení smluv – jak víme, že jsou platné? Je to dostačující, nebo si máme nějakým čestným prohlášením nechat potvrdit výši jejich spoření a závazek, že v případě snížení nás budou informovat? Vždyť smlouvu si mohou kdykoliv změnit.
Firma přispěla zaměstnanci na penzijní připojištění celkově částku 60 000 Kč. Jelikož je 10 000 Kč nad zákonnou možnost příspěvku 50 000 Kč, zdanila mu 10 000 Kč ve mzdě za prosinec. Může si dát firma do daňově uznatelných nákladů celých 60 000 Kč?
Zaměstnavatel (s. r. o.) dle vnitropodnikové směrnice přispívá svým zaměstnancům ročně na penzijní připojištění 50 000 Kč. Tento příspěvek zaplatí jednorázově v prosinci daného roku, kterého se příspěvek týká. V roce 2019 v prosinci zapomněl tento roční příspěvek za rok 2019 poslat a poslal ho v lednu 2020. Bude tento příspěvek v nákladech s. r. o. v roce 2019 nebo 2020? A jak to bude s osvobozením u zaměstnanců? Další příspěvek pro rok 2020 bude vyplácet v prosinci 2020 ve stejné výši.
Jaký podklad potřebuje zaměstnavatel od svého zaměstnance pro to, aby mu mohl přispívat na penzijní či životní pojištění a byl to zároveň jeho daňový náklad?
U s. r. o. jsou dva jednatelé a zároveň společníci zaměstnáni na základě pracovní smlouvy na HPP. U uvedené společnosti jsou dále zaměstnáni další zaměstnanci také na HPP. Zaměstnavatel chtěl začít všem přispívat na penzijní připojištění, ale zaměstnanci, kteří nejsou jednatelé a společníci příspěvek nechtějí. Může zaměstnavatel přispívat pouze společníkům a ostatním zaměstnancům nikoliv? Neplyne z toho, že příspěvek nedostanou všichni nějaký postih? Bude platit daňová uznatelnost u takového příspěvku u zaměstnavatele a osvobození u jednatelů, pakliže budou splněny podmínky?