osvobození od daně

Počet vyhledaných dokumentů: 46
Počet vyhledaných dokumentů: 46
Oznamovací povinnost při osvobozených příjmech nad 5 mil. se vztahuje na všechny příjmy přijaté od 1. ledna 2015 a osvobozené od daně z příjmů fyzických osob. Výjimkou jsou příjmy, které správce daně může zjistit z rejstříků či evidencí, do kterých má přístup a které zveřejní na úřední desce a způsobem umožňujícím dálkový přístup. Vzhledem k tomu, že má FÚ jistě přístup do katastru nemovitostí a veřejného rejstříku, znamená to, že se oznamovací povinnost netýká občanů, kteří prodali svůj obchodní podíl ve firmě po více než 5 letech za cenu vyšší než 5 mil., nebo v takto vysoké částce prodali byt po více než 5 (nově 10) letech držení?
Vydáno: 12. 11. 2021
Fyzická osoba (nepodnikající zaměstnanec), která bude za rok 2021 povinna podat daňové přiznání, obdržela v roce 2021 poukázky (zatím 3x 150 Kč do obchodu mall.cz) od agentury pro výzkum veřejného mínění. Jedná se odměnu za aktivní účast v průzkumu veřejného mínění. Je nutné tento příjem zahrnout do daňového přiznání?
Vydáno: 08. 11. 2021
Fyzická osoba, OSVČ, neplátce DPH - zednické práce vykonává svou činnost na základě živnostenského oprávnění a daní ji v par.7 ZDP. S kamarády si založili hudební skupinu a občas zpívají na různých akcích. Nyní možná dojde i k vydání a prodeji CD. Jakým způsobem se toto daní nebo jde o příležitostnou činnost, která je od daně osvobozena?
Vydáno: 20. 10. 2021
Fyzická osoba - občan v roce 2017 zakoupil garáž, v roce 2021 plánuje její prodej. Získané finanční prostředky chce využít na uspokojení vlastní bytové potřeby. Bude příjem z prodeje garáže osvobozen?
Vydáno: 01. 06. 2021
Dlouholetý zaměstnanec společnosti vykonal zkoušku autorizovaného technika a stal se členem České komory autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě. Byl mu vystaven certifikát. Společnost potřebuje činnost autorizovaného technika pro provozování předmětu podnikání a zaměstnanec zkoušku vykonal na žádost zaměstnavatele. Poplatky za odbornou literaturu a za složení zkoušky uhradil zaměstnavatel z firemního účtu. Tyto náklady má společnost zaúčtované jako daňově uznatelné náklady na straně zaměstnavatele a jako nepeněžní osvobozený příjem na straně zaměstnance. Společnost uhradila za zaměstnance také povinný členský poplatek Komoře autorizovaných inženýrů a techniků. Protože je to příspěvek hrazený zaměstnavatelem za zaměstnance a je podmínkou pro provozování činnosti zaměstnavatele, bude i tento příspěvek pro zaměstnavatele daňově účinný. Pro zaměstnance je to nepeněžní příjem, který podléhá zdanění a platbě sociálního a zdravotního pojištění. Je tento postup správný? Protože se zaměstnanec stal členem Komory (a musí platit členské příspěvky každoročně) na přání zaměstnavatele, chtěl by zaměstnavatel, aby jeho zaměstnanec nemusel toto nepeněžní plnění zdaňovat. Existuje nějaká možnost? Kdyby se například rozhodl hradit tyto příspěvky ze zisku po zdanění nebo na vrub nedaňových nákladů, bude i v tomto případě nepeněžní příjem zaměstnance podléhat zdanění? 
Vydáno: 05. 05. 2021
Dle vnitřní směrnice společnosti jsou náklady na žádost o pracovní povolení/vízum budoucího zaměstnance hrazeny společností. Lze tyto náklady považovat za daňově účinný náklad a bude pro budoucího zaměstnance tento nepeněžní příjem osvobozen od daně?
Vydáno: 03. 05. 2021
Je od daně z příjmů osvobozen příjem z prodeje nezkolaudovaného rodinného domu - dům je postaven na pozemku, který má prodávající ve vlastnictví déle než 5 let (prodej se uskutečnil v roce 2020)? Chápu správně, že doba od nabytí nemovitosti se počítá od nabytí pozemku, na němž je dům postaven, i když nezkolaudovaný dům stojí kratší dobu než 5 let, a tudíž je příjem z prodeje osvobozen dle § 4 zákona o daních z příjmů? 
Vydáno: 21. 04. 2021
Začala jsem účtovat s. r. o., které má velmi mnoho zápůjček a úvěrů. Je tam také bezúročná zápůjčka od společníkovy sestry a kamaráda. Předešlá paní účetní počítala úroky v ceně obvyklé, a dávala je do řádku 30 daňového přiznání. Od sestry úrok obvyklý vychází na 13 000 Kč. Od kamaráda na 50 000 Kč. Já si ale myslím, že takovýto majetkový prospěch je osvobozený dle § 19b odst. 1 písm. d), že se nikam nemusí uvádět (protože je do 100 000 Kč osvobozen) a zvyšovat tím daňovou povinnost. Mám pravdu já nebo dřívější paní účetní? 
Vydáno: 08. 04. 2021
OSVČ dostala od MPO dotaci na ošetřovné při uzavření škol. Je tato dotace osvobozená nebo je předmětem daně z příjmu pro FO?
Vydáno: 27. 03. 2021
Poplatníkovi byl od 4/2020 přiznán krajskou pobočkou Úřadu práce na základě jeho žádosti příspěvek na péči 12 800 Kč měsíčně do data bez omezení. Příspěvek musí být dle § 21 odst. 2 písm. d) zákona o sociálních službách využíván na zajištění potřebné pomoci osobě (Pánovi), kterému byl tento příspěvek přiznán, a to osobou blízkou nebo asistentem soc. péče apod. Od tohoto pána se stará bývalá manželka, která s ním žije v jedné domácnosti a kvůli tomu skončila se zaměstnáním a je pojištěncem státu. (tento příspěvek od něj dostává). Je tento příjem osvobozený od daně i pro pána i pro bývalou manželku a nemusí se uvádět do Fyzické osobě byl od 4/2020 přiznán krajskou pobočkou Úřadu práce na základě jeho žádosti příspěvek na péči 12 800 Kč měsíčně do data bez omezení. Příspěvek musí být dle § 21 odst. 2 písm. d) zákona o sociálních službách využíván na zajištění potřebné pomoci osobě, kterému byl tento příspěvek přiznán, a to osobou blízkou nebo asistentem sociální péče apod. O tohoto pána se stará bývalá manželka, která s ním žije v jedné domácnosti a kvůli tomu skončila se zaměstnáním a je pojištěncem státu (tento příspěvek od něj dostává). Je tento příjem osvobozený od daně i pro pána i pro bývalou manželku a nemusí se uvádět do jejich přiznání?
Vydáno: 10. 03. 2021
Fyzická osoba nepodnikající mající příjem jen z prodeje medu. Jakým způsobem a kam vyplní v daňovém přiznání příjem 62 000 Kč za prodej medu? Vztahuje se na prodej medu nějaké osvobození? Pokud ano v jaké výši a kam se vyplní? Jaké náklady a kam může do přiznání vyplnit? 
Vydáno: 04. 03. 2021
Ustanovení § 4 odst. 1 písm. b) bod 2 zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů, stanoví, že osvobození příjmu z prodeje nemovitosti se nevztahuje na příjem z budoucího prodeje nemovitých věcí uskutečněných do10 let od nabytí (původně díky přechodným ustanovením ještě platí u dříve nabytých nemovitostí původní lhůta 5 let) i když kupní smlouva bude uzavřena až po 10 letech od tohoto nabytí. Jak prosím v praxi chápat toto ustanovení? Co se rozumí "budoucím prodejem" uskutečněným do 10 let i když kupní smlouva bude uzavřena až po 10 leté lhůtě? Jak se může uskutečnit prodej nemovitosti, který by odporoval 10 leté lhůtě a současně by kupní smlouva byla podepsaná až po té 10 leté lhůtě? Znamená to, že v tomto případě nemůže být sepsána smlouva budoucí kupní ve lhůtě do 10 let od nabytí, nebo má zákon v tomto případě na mysli např. zaplacenou zálohu na nákup nemovitosti ve lhůtě do 10 let? Snažil jsem se k tomu najít něco upřesňujícího i v pokyn D-22, ale nic jsem nenašel. Mohli byste mi to prosím objasnit i na praktickém příkladu? 
Vydáno: 25. 02. 2021
Poplatník, fyzická osoba nepodnikající, koupil v roce 2018 rodinný dům s pozemkem za 2 500 000 Kč. V nemovitosti neměl bydliště. Koncem roku 2020 rodinný dům s částí pozemku prodal za 2 400 000 Kč. Zbývající pozemek prodal v roce 2021 za 2 400 000 Kč. Získané finance plánuje použít na uspokojení bytové potřeby. Bude mít příjmy z prodeje osvobozeny od daně z příjmu? Pokud ne, jak se rozdělí výdaje na pořízení nemovitosti k jednotlivým příjmům?
Vydáno: 24. 02. 2021
Může zaměstnavatel přispívat zaměstnanci na penzijní připojištění, na které si zaměstnanec šetří již od roku 2002 a výplata je sjednána ve věku 50 let? Je takový příspěvek zaměstnavatele daňově uznatelný? A z pohledu zaměstnance je příspěvek zaměstnavatele osvobozen od daně z příjmu?
Vydáno: 15. 02. 2021
Započítává se ošetřovné pro OSVČ, které bylo vypláceno Ministerstvem průmyslu a obchodu, jako dlouhodobé OČR na přehled pro OSSZ, řádek 13 a následující, resp. snižuje čerpání OČR počet kalendářních měsíců, po kterou byla vykonávána SVČ?
Vydáno: 11. 02. 2021
Jak to bude se zdaněním, pokud občan prodal v roce 2020 rozestavěný dům z důvodů nedostatku finančních prostředků a v roce 2021 si koupí byt? Pokud by využil peníze z prodeje rozestavěného domu v roce 2021 na koupi bytu, bylo by možné tyto prostředky osvobodit od zdanění v roce 2020? Pokud je to možné, jaká je tam lhůta a počíta se tato na měsíce nebo na zdaňovací období? 
Vydáno: 03. 02. 2021
Stanovisko dle našeho řeší i pracovně právní pojmy i daňový problém dle ZDP. V médiích se objevil článek, že daňově osvobozený stravenkový paušál dle § 6 odst. 9 písm. b) ZDP lze poskytnout pouze zaměstnancům s 8hodinovými pracovními směnami. Je nám jasné, že jde o nenárokovou složku a pokud nebudou splněny podmínky dle ZDP, stravenkový paušál zaměstnavatel může poskytnout kdykoli pouze s tím rozdílem, že nebude daňově osvobozen. Neřešíme teď daňovou uznatelnost příspěvku u zaměstnavatele. Ustanovení § 6 odst. 9 písm. b) ZDP říká, že od daně je osvobozen peněžitý příspěvek poskytovaný zaměstnavatelem zaměstnanci na stravování za jednu směnu podle zákoníku práce do výše 70 % horní hranice stravného, které lze poskytnout zaměstnancům odměňovaným platem při pracovní cestě trvající 5 až 12 hodin. ZDP mluví o příspěvku za jednu směnu. Zákoník práce však definuje směnu v § 78 odst. 1 písm. c) jako část týdenní pracovní doby bez práce přesčas, kterou je zaměstnanec povinen na základě předem stanoveného rozvrhu pracovních směn odpracovat, ale nemluví se zde o konkrétní délce směny ani o směně v rámci stanovené týdenní pracovní doby. 1. Lze poskytnout daňově osvobozený stravenkový paušál za každou odpracovanou směnu i zaměstnanci s kratší pracovní dobou, pokud jsou jeho směny kratší než 8 hodin? 2. Lze poskytnout daňově osvobozený stravenkový paušál i za takovou směnu, kdy zaměstnanec část směny odpracuje a na zbývající část směny má plánovánu například dovolenou či jinou absenci?
Vydáno: 02. 02. 2021
V roce 2013 jsem spolu s bratrem zdědila byt po rodičích. Rodiče tento byt vlastnili 1 rok. Nikdy jsem v tomto bytě nebydlela. Nyní jsem se s bratrem dohodla, že mu svůj podíl prodám. Bude tento příjem osvobozený vzhledem k tomu, že od 1. 1. 2021 se změnila časová lhůta pro osvobození na 10 let? V minulém roce jsem zakoupila byt pro vlastní potřebu a tyto peníze použiju na částečnou splátku hypotéky. 
Vydáno: 20. 01. 2021
Prosím o názor: klient mi donesl poslední kvartál a na každém výpisu z banky má cca 10 příjmů kolem 1 000,00 Kč. Prý to jsou prodeje za sběratelské modely, které se mu už nehodí / nelíbí – nákupy jsou z „bazoše“ bez faktur, takže nedohledatelné. Můžu tyto příjmy brát jako osvobozené - prodej soukromých věcí? Vůbec nevím, jak je to správně?
Vydáno: 18. 01. 2021
Lze od daně z příjmů FO osvobodit prodej stavebního, dosud nezastavěného pozemku, který poplatník vlastní 4 roky s tím, že získané prostředky využije pro uspokojení vlastních bytových potřeb? Z textu ustanovení § 4 odst. 1 písm. b) to chápu, že lze osvobodit jen pozemek, který tvoří funkční celek se stavbou, ale o samotném pozemku se již nepíše. 
Vydáno: 13. 01. 2021