vyživované děti
Počet vyhledaných dokumentů: 21
Řadit podle:
Počet vyhledaných dokumentů: 21
Řadit podle:
Na zaměstnankyni, uklízečku, dorazily čtyři nepřednostní exekuce. Podepsala prohlášení o vyživovaných osobách, kde uvedla, že je svobodná a má 4 děti, doložila rodnými listy, děti jsou nezletilé od 4 do 12 let. Normálně bych děti započítala do vyživovaných osob pro exekuce a srážka by jí nevyšla většinou žádná. Ale když podepisovala prohlášení daně, tak se vyjádřila, že u sebe děti nemá, že se o ně soudí, s tím že některé je v dětském domově. Mám povinnost zjišťovat, jak to má s péčí o děti? Mohu uznat děti jako vyživované osoby pro výpočet exekuční srážky, i pokud jsou v dětském domově nebo v nějaké pěstounské péči?
- Článek
Dne 1. 10. 2022 nabývá účinnosti nařízení vlády č. 289/2022 Sb., kterým se pro účely příspěvku na bydlení ze státní sociální podpory pro období do 31. prosince 2022 zvyšují částky navýšení měsíčních normativních nákladů na bydlení a mění nařízení vlády č. 595/2006 Sb., o způsobu výpočtu základní částky, která nesmí být sražena povinnému z měsíční mzdy při výkonu rozhodnutí, a o stanovení částky, nad kterou je mzda postižitelná srážkami bez omezení.
- Článek
Na základě zákona o důchodovém pojištění se pro každý kalendářní rok mění základní parametry pro výpočet důchodů a dále se zvyšují od 1. ledna kalendářního roku vyplácené důchody a příplatky k důchodu. Tyto nové základní parametry a zvýšení důchodů a příplatků k důchodu stanoví vláda svým nařízením do 30. září předchozího kalendářního roku.
Vzniká nárok na překážku v práci z důvodu obecného zájmu, pokud zaměstnankyně doprovází nezletilého syna k podání vysvětlení na policii?
Náš zaměstnanec má na sebe několik exekucí a přišel s tím, že si vzal do pěstounské péče 2 děti, tudíž předpokládám že na ně pobírá nějaké dávky. Může si děti uplatnit jako vyživovanou osobu u exekucí a nebo je to u pěstounů jinak, přece jen nejsou to děti vlastní ani osvojené. A v souvislostí s daněmi může si na ně uplatňovat slevu na dani na vyživované dítě? Děti jsou ročník narození 2004 a 2010.
Nově u nás nastoupili dva zaměstnanci, kteří žijí ve společné domácnosti a mají spolu dvě děti, které s nimi žijí ve společné domácnosti (ještě studují). Oba zaměstnanci mají exekuce. Muž nastoupil v dubnu 2021 a obě děti (vlastní - je jejich otec v rodném listě) uplatnil jako osoby vyživované, protože má několik exekucí. Potom v červnu nastoupila jeho přítelkyně, se kterou žije ve společné domácnosti a mají spolu 2 děti, které uplatnil on jako vyživované osoby. Může i žena uplatnit děti jako osoby vyživované, protože i ona má několik exekucí? Nebo může děti uplatnit jako osoby vyživované pouze jeden? Samozřejmě slevu na dani na děti uplatňuje pouze jeden.
Může zaměstnanec, který je rozvedený a má střídavou péči o dvě nezletilé děti, uplatňovat slevu na obě děti po celý rok s odůvodněním, že děti jsou většinu dní v měsíci u otce - zaměstnance a že bývalá manželka je vedena na úřadu práce jako uchazečka o zaměstnání, tudíž si nikde slevu na děti neuplatňuje?
V domácnosti druha a družky žijí celkem 4 děti. Jedno je družky z předchozího vztahu, jedno dítě je obou partnerů, další dvě děti byly svěřeny do péče druha v průběhu roku (od dubna - daňové zvýhodnění je tedy možno nárokovat pouze za 9 měsíců). Je možné, aby si druh uplatnil svěřené děti jako 1. a 2. v pořadí, dítě společné jako 3. v pořadí a družka si uplatnila své vlastní dítě jako 2. v pořadí? V této „kombinaci“ vychází nárok na daňové zvýhodnění nejvyšší.
OSVČ má s paní AB, se kterou nemá společnou domácnost, dvě děti. Dítě aa bydlí s paní AB a paní AB předala OSVČ potvrzení, že dítě aa uplatňuje ve své domácnosti jako první v pořadí. Dítě bb bydlí ve společné domácnosti s OSVČ. OSVČ má dále s paní XY, se kterou nemá společnou domácnost, dvě děti. Dítě xx bydlí s paní XY a paní XY předala OSVČ potvrzení, že dítě xx uplatňuje ve své domácnosti jako první v pořadí. Dítě yy bydlí ve společné domácnosti s OSVČ. OSVČ uplatní na bb a yy bonus, přičemž bb je první v pořadí a yy je druhé v pořadí. Je to správně, přestože obě děti s paní AB jsou první v pořadí čili mají stejný bonus?
Zaměstnanci - hostinská činnost - roční zúčtování záloh - oba mají stejného předchozího zaměstnavatele - veškeré slevy v rámci ročního zúčtování uplatňovali 1x ročně.
1. zaměstnanec nastoupil 1. 5. 2018 - nepodepsal prohlášení k dani, v lednu 2019 žádá o roční zúčtování záloh - doložil potvrzení o zdanitelných příjmech od předchozího zaměstnavatele, kde a) neučinil prohlášení na zdaňovací období 1-4/2018, b) učinil prohlášení k dani 1-4/2018. Je možné u posledního zaměstnavatele v případě a) i b) provést roční zúčtování, zaměstnanec v lednu 2019 učinil dodatečné prohlášení na základní slevu na poplatníka.
2. zaměstnankyně nastoupila 1. 5. 2018 - podepsala prohlášení, uplatňuje daňové zvýhodnění na 1 dítě (doložila potvrzení, že 2. rodič neuplatňuje od 1/2018), u předchozího zaměstnavatele 1/2018 - 3/2018 učinila prohlášení - základní sleva, daňové zvýhodnění na vyživované dítě ne, 4/2018 evidována úřadem práce - doložila potvrzení. Je možné u posledního zaměstnavatele na základě žádosti zaměstnance uplatnit daňové zvýhodnění na vyživované dítě při ročním zúčtování za celý kalendářní rok 2018?
Dcera, která studovala prezenční studium na Karlově univerzitě, není jí 26 let, prodloužila si studium o 1 rok, nemá hotové státní zkoušky a obhajobu diplomové práce, prodloužila si o rok z důvodu těhotenství, smím jako matka uplatnit na ni daňové zvýhodnění?
Zaměstnanec má čtyři děti (narozené 1999, 2001, 2008 a 2016). První dítě již dovršilo 18 let, k 31. 8. 2017 ukončilo studium a nyní je samostatně výdělečně činné. Jak dále uplatňovat daňové zvýhodnění? Do teď jsme uplatňovali: za 1. dítě (nar. 1999) 13 404 Kč, za 2. dítě (nar. 2001) 19 404 Kč a za 3. a 4. (nar. 2008, 2016 ) za každé 24 204 Kč. Celkem 1/12 daňového zvýhodnění činila 6 768 Kč. Po ukončení studia nám ve mzdovém a personálním programu vychází 1/12 zvýhodnění 5 651 Kč. Je to ponížené o zvýhodnění za první dítě. Můžeme to takto uplatňovat do 31. 12. 2017 a od nového roku bude jako 1. dítě bráno to, které se narodilo 2001, 2. dítě nar. 2008 a 3. dítě 2016?
Má nárok náš zaměstnanec na daňové zvýhodnění na vyživované dítě, které studuje dálkově vysokou školu, ale zároveň je u nás také zaměstnáno na HPP? Pozn. Dítě dosáhlo věku 24 let, žije ve společné domácnosti s otcem a druhý rodič si daňové zvýhodnění na dítě neuplatňuje.
Rodičům byly na základě rozhodnutí soudu svěřeny čtyři děti do společné péče. Rodiče se rozhodli, že si každý nechá v domácnosti dvě děti. Jak určit a kdo určuje pořadí dítěte pro uplatnění daňového zvýhodnění? Je správné určení pořadí dětí u jednoho manžela 1, 2 a u druhého 3, 3 nebo u každého z nich 1, 2 a 1, 2?
- Článek
Zaměstnanec uplatňující daňové zvýhodnění na děti má v Česku při stejně vysoké hrubé mzdě citelně vyšší čistou mzdu než jeho bezdětný kolega. Daňová podpora rodin s dětmi je v Česku v porovnání s ostatními vyspělými zeměmi světa vysoká. Daňové zvýhodnění na děti za rok 2017 je přitom vyšší než za rok 2016.
Poplatník má syna, který v červnu 2015 ukončil řádné studium v učebním oboru truhlář. V září 2015 nastoupil do ročního studia obor čalouník na témže učilišti. Potvrzení o návštěvě školy bylo vystaveno od 1. 9. 2015 do 30. 6. 2016.V červnu studium řádně ukončil. Během července a srpna 2016 neuzavřel nikde pracovní poměr ani dohodu o provedení práce. Od září 2016 se nahlásil na úřadu práce. Za červenec a srpen měl ovšem příjem podle § 10 odst. 1 písm. a) příjem z příležitostných činností ve výši 29 000 Kč. Může otec uplatnit daňové zvýhodnění za červenec a srpen 2016?
Zaměstnanec žije ve společné domácnosti s družkou, která má z předchozího vztahu dceru. Nyní se jim narodil syn, jehož biologickým otcem je zaměstnanec. Družka nemá žádný příjem, dceru nemá možnost nikde uplatnit na daňové zvýhodnění, teoreticky by ale mohla. Může zaměstnanec uplatnit syna jako druhé vyživované dítě v rámci společné domácnosti?
Jak je to s uplatněním daňové slevy na děti, pokud zaměstnanec je s manželkou rozvedený, žije s ní ale v jedné domácnosti, kde spolu vychovávají tři děti, manželka je na mateřské dovolené? Děti jsou svěřeny do péče manželky. Mohu uplatnit slevu na děti u manžela, když podmínka společné domácnosti je splněna?
Pokud se např. v květnu roku 2015 narodí druhé dítě, může si daňový poplatník zvolit, v jakém pořadí děti uplatní? Tedy, 1. narozené dítě (narozené 2013) uplatní jako dítě druhé a 2. narozené dítě (v květnu 2015) jako dítě první, nebo musím nejdříve uplatnit daňové zvýhodnění na 1. narozené dítě? Podle mého názoru toto zákon neřeší, a tedy je čistě na poplatníkovi, které dítě určí jako první a které jako druhé. Dodávám, že řeším FO podávající daňové přiznání.
Druh a družka spolu ve společné domácnosti vyživují 2 děti, jedno dítě je pouze družky (otcem není druh), druhé dítě je společné. Je možný postup, kdy společné dítě si uplatní druh jako 1. dítě a druhé dítě (vlastní pouze družky) si uplatní družka jako 2. dítě? Tedy ,že druh si uplatní daňové zvýhodnění ve výši 1 117 Kč a družka 1 317 Kč každý u svého zaměstnavatele?