prokura
Počet vyhledaných dokumentů: 3
Řadit podle:
Počet vyhledaných dokumentů: 3
Řadit podle:
Jak funguje prokurista? Myslíme, že by se mělo jednat o dohodu o udělení prokury nebo o příkazní smlouvu, ale nevíme, co je správně. V OZ (89/2012 Sb.) jsme našli § 450 a dál, kde se o Prokuře mluví. Zajímá nás hlavně zda se sepisuje ta dohoda nebo příkazní smlouva nebo úplně jinak. A na druhé straně nás zajímá, jak se posuzuje příjem takového člověka, nevíme, kam jej daňově zařadit, na § 6 ZDP nám to nepřipadá, jde tedy o § 7 nebo § 10? A odvádí se z těchto příjmů pojistné na sociální a na zdravotní (a případně, kdo jej odvádí - společnost?) Stejně tak daň, odvádí společnost nebo si to dává prokurista do daňového přiznání. Případně, pokud je prokurista z řad zaměstnanců a bude mít příjem jako prokurista, můžeme mu udělat roční zúčtování? Liší se chování daně srážková/ zálohová (a typu příjmu) a odvodů podle toho, jestli je prokurista zaměstnanec té dané firmy nebo jde o (ve vztahu k firmě) o cizícho člověka?
Firma si zřídila prokuru na zastupování ve vedení firmy, prokurista je také řádně zapsán v obchodním rejstříku. Prokurista pobírá mzdu za tuto činnost a firma se při odměňování řídí zdaňováním obdobným jako u zaměstnance (sociální, zdravotní, daň), avšak neuplatňuje na takového prokuristu minimální zaručenou mzdu nápodobně jako u jednatele. Pracuje např. za 15 000 Kč hrubého. Jakou smlouvu by správně měl mít prokurista? Je tento postup s nereskepektováním výše zaručené mzdy v pořádku? Pokud by byl zaměstnán i společník (který není jednatelem), protože firmě vypomáhá s řízením firmy, tak se na něho také nevztahuje výše zaručených mezd? A jaký typ smluvní typ je u společníka vhodný - např. smlouva příkazní nebo smlouva o výkonu funkce společníka? Nebo dát je lepší dát tomuto společníkovi prokuru a zdaňovat ho dle výše zmíněného dotazu na prokuristu?
Prokuristé společnosti s r. o. mají uzavřenu pracovní smlouvu. Zastupují společnost, ale zároveň pracují jako vedoucí dvou oddělení. Je možné, aby s nimi společnost uzavřela místo pracovní smlouvy nějakou jinou smlouvu, na základě které by se na ně nevztahovala ustanovení zákoníku práce, ale zároveň by bylo možné ve smlouvě dojednat různé "benefity" jako např. stravenky, odměnu i po dobu dovolené, cestovní náhrady, používání služebního vozidla i pro soukromé účely apod. Je s prokuristy možné uzavřít nějakou obdobu smlouvy o výkonu funkce jednatele? Jak to bude s daňovou uznatelností "benefitů", s daní, sociálním a zdravotním pojištěním?