daňové zvýhodnění
Počet vyhledaných dokumentů: 69
Řadit podle:
Počet vyhledaných dokumentů: 69
Řadit podle:
Zaměstnanec nahlásil, že od září 2024 syn nestuduje. Bohužel se neopravilo v systému, zaměstnanec si nevšiml, že mu neoprávněně uplatňujeme daňové zvýhodnění v 9–12/2024. Přišlo se na to, když v únoru podepisoval nové prohlášení poplatníka na rok 2025, takže až v novém zúčtovacím období. Jak správně nyní opravit? Do uzavřených měsíců již sahat nejde. Vyúčtování daně za rok 2024 jsme ještě nepodali. Máme vypracovat roční zúčtování daně, nebo by měl zaměstnanec podat daňové přiznání? Jak to ale opravíme u nás?
Má zaměstnanec, který pobírá starobní důchod, po splnění podmínky měsíčního příjmu více než poloviny minimální mzdy nárok na daňový bonus na své dítě? Je rozdíl mezi DPP a pracovní smlouvou?
Zaměstnanec je ženatý, s manželkou mají 1 společné dítě (dítě č. 1), na které uplatňuje daňové zvýhodnění. Nyní chce uplatňovat i 2 děti manželky. Manželka má tyto děti z předchozích vztahů: 1 dítě má soudem svěřené do své péče (dítě č. 2), 2. dítě nemá soudem svěřené do péče, s bývalým partnerem se dohodla ústně na tom, že bude žít s ní. Všichni (3 děti + manželka) žijí se zaměstnancem ve společné domácnosti. Stačí, když s bývalým partnerem uzavře manželka písemnou dohodu, nebo stačí manželčino čestné prohlášení o tom, že 2. dítě manželky žije ve společné domácnosti s ní nebo vůbec takové dítě bez soudního rozsudku nemůže manžel u zaměstnavatele uplatnit? Případně, zda otec 2. dítěte manželky má doložit od svého zaměstnavatele potvrzení o neuplatnění daňového zvýhodnění?
Může náš zaměstnanec uplatnit daňové zvýhodnění na své vyživované dítě, 22letou dceru, která studuje řádné studium na vysoké škole i v případě, že se vdala? I s manželem bydlí ve společné domácnosti s naším zaměstnancem. Manžel vyživované dcery na ni žádnou slevu neuplatňuje.
Zletilá dcera naší zaměstnankyně zanechala studia na střední škole ke dni 10. 4. 2024 a od 11. 4. 2024 byla vedena v evidenci uchazečů o zaměstnání na úřadu práce (bez nároku na podporu v nez.). Dne 28/8/2024 jí bylo vystaveno potvrzení o studiu na UK pro školní rok 2024/2025. Je na něm uvedeno, že trvání akad. roku se řídí rozhodnutím rektora a na stránkách UK je uvedeno, že akademický rok 2024/2025 je zahájen 1. října 2024. V kterých měsících roku 2024 má její rodič nárok na daňové zvýhodnění? Je to leden až duben a pak říjen až prosinec? Je pro nárok na daň. zvýhodnění rozhodné i datum ukončení registrace na ÚP (vím jen, kdy tam její registrace začala, datum ukončení neznám)?
Zaměstnanec uplatňuje daňové zvýhodnění na 2 děti. V polovině února 2025 se rozvedl, děti byly svěřeny do společné péče. Děti i nadále budou bydlet u otce, pokud budou chtít, budou u matky (dle dohody). Lze i nadále ponechat otci daňové zvýhodnění na děti, pokud by např. bývalá manželka doložila v únoru 2025 (tedy po rozvodu) „Potvrzení zaměstnavatele druhého z poplatníků pro uplatnění nároku na daňové zvýhodnění“? Zákon říká, že nárok na daňové zvýhodnění má poplatník za předpokladu, že se jedná o dítě vyživované tímto poplatníkem + s ním žije v jeho společně hospodařící domácnosti (předpoklad, že děti budou bydlet u otce, matku budou navštěvovat). Společná péče = 2 domácnosti. Lze tedy měsíčně uplatňovat za nějakých podmínek daňové zvýhodnění nebo lze až při ročním zúčtování záloh? A může roční zúčtování záloh s uplatněním daňového zvýhodnění za rok 2025 udělat zaměstnavatel nebo si musí daňové přiznání podat sám zaměstnanec?
Zaměstnankyně má 1 dítě zdravé a 2 děti ZTP/P. Dělá pouze na zkrácený úvazek, vydělá si 13 000 měsíčně, což je více než polovina minimální mzdy. Měla by mít nárok na daňový bonus. Nastoupila po rodičovské dovolené v září. Do té doby nebyla nikde zaměstnaná. Protože dětem končila průkazka ZTP/P dodala ji až v prosinci, neuplatňovali jsme slevu na ZTP/P. Za rok 2024 její příjem nedosáhl šestinásobku minimální mzdy. Jak je to s vyplacenými bonusy? Ty se nevrací? Lze dodatečně uplatnit slevu na ZTP/P? Když jsem udělala roční zúčtování daní, nic se nevracelo. Pokud udělám daňové přiznání, chce to daňový bonus vrátit. Bojím se stejné situace v letošním roce, zda mám uplatňovat děti v měsíčních zúčtováních, je tam riziko, že nedosáhne šestinásobku min. mzdy.
Zaměstnanec doložil až nyní zaměstnavateli od soudu rozsudek, že děti se svěřují do péče otce. Rozhodnutí nabylo právní moci 17. 6. 2024. Předtím byly děti svěřeny do pěstounské péče. Od kterého měsíce lze uplatnit daňové zvýhodnění na tyto děti? Dále až nyní v lednu 2025 doložil, že je invalidní 1. stupně. Chtěli bychom vše zúčtovat (jak děti, tak invaliditu) v ročním zúčtování za rok 2024. Je to možné?
Musí zaměstnavatel vyžadovat potvrzení o neuplatnění slevy na děti od zaměstnance každoročně, nebo postačí, pokud zaměstnanec předloží potvrzení jednou a to zůstane platné, dokud nenahlásí změnu? Na potvrzení je uvedeno: „Toto potvrzení je platné do doby, dokud nedojde ke změně skutečností rozhodných pro poskytnutí daňového zvýhodnění.“ Jak postupovat, pokud zaměstnanec odmítá předložit nové potvrzení na daný rok a odkazuje se na tuto větu?
Zaměstnanec prostřednictvím daňového prohlášení uplatnil daňové zvýhodnění na dvě děti. Prokázal se dvěma rodnými listy dětí, ve kterých v oddělení „Otec dítěte“ není zapsaná žádná osoba a zároveň k oběma dětem předložil ještě dokument „Souhlasné prohlášení rodičů o určení otcovství k narozenému dítěti, jehož zápis narození byl v knize narození proveden před matričním úřadem ..... sepsaný dne ......“ a kde je tento zaměstnanec uveden jako „Muž, který tvrdí, že je otcem dítěte“. Můžeme na základě takto předložených dokumentů vycházet z toho, že zaměstnanec je otcem dětí, a přiznat mu daňové zvýhodnění?
Mám zaměstnance, který pobírá daňové zvýhodnění na dceru ve věku 25 let. Doloženo potvrzením o studiu na vysoké škole, ale dcera je taktéž OSVČ. Tudíž má vlastní příjem. Mohu uplatňovat i nadále daňové zvýhodněníi na další semestry? Samozřejmě tvrdí, že žijí ve společné domácnosti.
Student udělá úspěšně maturitu a bude se hlásit na VŠ. Od 1. června by nastoupil na HPP na dobu určitou cca do konce září, než by nastoupil na VŠ. Pro studenta je pracovní poměr určitě výhodnější z pohledu benefitů (stravenky) a osobního ohodnocení, než kdyby pracoval na DPP nebo DPČ. I kdyby využil jakoukoli dohodu, bude mít tolik hodin za měsíc, že by došlo i na odvody. Musí se v tomto případě po dobu pracovního poměru ukončit daňové zvýhodnění na děti u jeho rodičů, i když bude student přijat od října na VŠ, tedy je nutné ukončit daňové zvýhodnění k 31. 5. 2024 a nastavit ji opět od 1. 10. 2024?
Zaměstnanec uplatňuje daňové zvýhodnění na 2 děti. Dcera studuje na střední škole, syn na VŠ (máme potvrzení o studiu). Manželka se nachází ve velmi špatném zdravotním stavu (je nesvéprávná). Zaměstnanec doložil od soudu potvrzení o omezení svéprávnosti manželky omezené na dobu 5 let. V polovině března 2024 končí platnost tohoto omezení. Manželky zdravotní stav je neměnný. Stačí od zaměstnance napsat „čestné prohlášení“, že manželka nikde nepracuje z důvodu špatného zdravotního stavu a i nadále mu ponechat daňové zvýhodnění? Nebo zaměstnanci ponecháme jen slevu na poplatníka a daňové zvýhodnění mu zrušíme? Pokud budeme muset daňové zvýhodnění zrušit, může si to zaměstnanec naposledy uplatnit ještě za měsíc březen 2024?
Zaměstnanec si chce zpětně 5 let uplatnit daňové zvýhodnění na děti. Musí mu zaměstnavatel vyhovět? Říkali jsme mu, že mu vystavíme potvrzení o příjmech a výsledkem ročního zúčtování daně a podá si zpětně daňové přiznání k dani z příjmu fyzických osob. Je tento postup správný? Kolik let zpětně může podat přiznání a uplatnit daňové zvýhodnění na děti?
Při podepisování Prohlášení poplatníka k dani na rok 2024 a Žádosti o roční zúčtování daně 2023 jsem u jednoho našeho zaměstnance narazila na tuto situaci: Zaměstnanec nastoupil na HPP 1. března 2023 - podepsal u nás Prohlášení poplatníka k dani. Tím tedy uvedl, že chce uplatňovat základní slevu na poplatníka a též daňové zvýhodnění na jeho dvě děti. Nyní při podepisování formulářů pro daně, bylo zjištěno, že: Prohlášení poplatníka k dani měl také podepsané u druhého zaměstnavatele již od 1. 1. 2023. U tohoto druhého zaměstnavatele měl pracovní poměr celý rok 2023 a též u něho čerpal základní slevu na poplatníka i daňové zvýhodnění na obě děti. Tuto skutečnost nám v 03/2023 bohužel nenahlásil. Mohla bych vás tedy poprosit o radu zda postup níže je správný?
1/ Zaměstnavatel by měl tuto skutečnost ohlásit finančnímu úřadu odesláním formuláře Oznámení plátce daně podle § 38i zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů, o nevybrání dlužné částky na dani nebo neoprávněně vyplacené částce na daňovém bonusu za zdaňovací období 2023 (MFin25 5554 - vzor č. 2 ). 2/ Zaměstnanec je povinen podat daňové přiznání, kde dojde k vyrovnání dluhu. Tuto skutečnost zaměstnavatel musí, nebo nemusí zohledňovat ve formuláři Vyúčtování daně z příjmů fyzických osob ze závislé činnost (25 5459)?
Jaký je správný postup pro uplatnění daňového zvýhodnění na dítě zaměstnance? Situace je následující:
Manželství zaměstnance bylo rozvedeno dne 22. 11. 2023. Společná domácnost manželů zanikla již v září 2022 (víme z rozsudku). Obě děti byly svěřeni do péče matky (otec má víkendy 1 za 14 dní) před i po rozvodu. Ústní domluva mezi rodiči zní, že si zaměstnanec za rok 2023 uplatní zpětně jedno dítě a matka druhé. Od roku 2024 bude obě děti uplatňovat matka. Máme potvrzení od matky, že si za rok 2023 neuplatňovala daňové zvýhodnění na jedno dítě. Na základě výše uvedených informací se domníváme, že zaměstnanec nemá nárok na uplatnění daňového zvýhodnění na syna v roce 2023, a to z důvodu, že rodiče nesdíleli společnou domácnost od září 2022 a oba synové byli svěřeni do péče matky.
Existuje, ale i jiný názor, a to že zaměstnanec má nárok na zvýhodnění protože:
Rozsudek o svěření dětí do péče matky neznamená, že jedno z dětí v roce 2023 nežilo s otcem ve společně hospodařící domácnosti.
Pokud dítě ve společně hospodařící domácnosti s otcem žilo, je možné dohodu rodičů respektovat, i s tím, že o tom matka vydala potvrzení.
Případně je možné respektovat dohodu rodičů kdo zvýhodnění uplatní, i přes rozsudek svěření do péče.
Je v daném případě možné uplatnit daňové zvýhodnění na syna?
Může být uplatněna sleva na dítě již za měsíc říjen, když zaměstnanec přinesl potvrzení o studiu dítěte, kde je uvedeno studium od 1. 10. 2023, ale datum vystavení 19. 11. 2023? Na předchozím potvrzení bylo studium do 30. 9. 2023. Nebo pokud zaměstnanec nenahlásí žádnou změnu, tak toto další potvrzení je potřeba až při dalším podpisu Prohlášení k dani za rok 2024 do 15. 2.?
Poplatník však doložil potvrzení zaměstnavatele druhého z manželů dne 10. 10 .2023, což je před termínem před zpracováním mezd za 09/2023. Rodný list i potvrzení mám tedy před zpracováním mezd za 09/2023 k dispozici. Mohu mu daňové zvýhodnění zohlednit již ve mzdě za 09/2023?
Náš zaměstnanec se oženil a spolu s manželkou mají jedno dítě, manželka má z předchozího manželství také jedno dítě, které s nimi žije ve společné domácnosti. Zaměstnanec si chce uplatnit ve mzdě zvýhodnění na společné dítě, donesl mi potvrzení do zaměstnavatele manželky, že ona si společné dítě neuplatňuje. Náš zaměstnanec si bude uplatňovat zvýhodnění ve výši na „první“ nebo „druhé“ dítě?
Zaměstnanci se narodilo dítě 30. 9. 2023. Tuto skutečnost doložil 9. 10. 2023 zasláním rodného listu. Potvrzení zaměstnavatele druhého z manželů, že neuplatňuje daňové zvýhodnění na dítě, přislíbil doložit do konce měsíce října. Mohu uplatnit daňové zvýhodnění již v jeho mzdě za 09/2023? Nebo zde platí pravidlo, že mohu uplatnit daňové zvýhodnění až v následujícím měsíci po měsíci, kdy mi oznámil narození dítěte, tzn. daňové zvýhodnění bych mohla zohlednit ve výplatě za měsíc 11/2023?