Informace se věnuje problematice současného stavu legislativního procesu rekodifikace vyhrazených technických zařízení.
Při snaze popsat proces a úsilí vynaložené v České republice v záležitosti rekodifikace bezpečnosti práce s vyhrazenými technickými zařízeními nelze nevzpomenout slova pana ředitele z Cimrmanovy hry Vyšetřování ztráty třídní knihy „…máme tady jednu takovou nepěknou, ošklivý případ.“
Pokusů o změnu a modernizaci odvětví, které má zajišťovat bezpečnost a ochranu zdraví zaměstnanců a dalších osob při práci s těmi nejnebezpečnějšími zařízeními používanými k výkonu některých prací zde od 90. let minulého století bylo hned několik. Snad nejblíže, když nepočítám nynější vládní návrh zákona, bylo schválení věcného záměru návrhu zákona, které však z hlediska časového je již také jen součástí historie toho, co se nikdy plně nerealizovalo.
Nynější vládní návrh zákona je sice věcným záměrem inspirován, nicméně, aby byl návrh prosaditelný, musel vzniknout kompromisní materiál posvěcený sociálními partnery a odbornými asociacemi a sdruženími se zásadním vlivem na danou oblast. Vládní návrh zákona tedy vychází z posouzení stávajícího právního stavu a z poznatků z praktického zajišťování bezpečnosti provozu vyhrazených technických zařízení. Významný vliv na jeho podobu měl Státní úřad inspekce práce a například též Hospodářská komora ČR. Oba tyto subjekty významně přispě