Kontroly prováděné Státním úřadem inspekce práce a jeho oblastními inspektoráty představují pro zaměstnavatele často strašáka. Ať už se jedná o plánované návštěvy, nebo neohlášené kontroly, jejich zásahy mohou znamenat nejen přerušení pracovních procesů, ale i riziko vysokých pokut či jiných sankcí. Zaměstnavatelům v této situaci může pomoci porozumět, jak inspektoři pracují, aby mohli předejít zbytečným nedorozuměním a dokázali včas a srozumitelně inspektorům vysvětlit relevantní provozní postupy. V článku se společně podíváme na otázky celkového průběhu takové kontroly, tedy proč inspektoři přijdou, kdo vlastně na kontrolu přijde a jakým způsobem, vysvětlíme si průběh samotné kontroly, a nakonec i to, co následuje po kontrole. Podíváme se na postupy inspektorů, důvod kontroly a co všechno by měl zaměstnavatel mít připravené, aby vše proběhlo hladce. Zvláštní pozornost věnujeme nejen právům inspektorů, ale i právním možnostem zaměstnavatelů, jak se bránit proti případným nesrovnalostem.
Kontroly z inspektorátu práce: Co očekávat a jak se připravit
Vydáno:
10 minut čtení
Kontroly z inspektorátu práce: Co očekávat a jak se připravit
Mgr.
Veronika
Odrobinová
Proč kontroly přijdou?
Inspektoři práce se mohou objevit u každého zaměstnavatele, a to bez ohledu na velikost nebo odvětví. Co je tím důvodem, proč si vyberou zrovna Vaši společnost?
*
Roční plán kontrolních akcí Státního úřadu inspekce práce (SÚIP)
Státní úřad inspekce práce každoročně vydává roční plán kontrolních akcí, který určuje priority kontrol pro daný kalendářní rok. Plán vychází ze zákona č. 251/2005 Sb., o inspekci práce (dále jen „zákon o inspekci práce“). Inspektoři se zaměřují na oblasti, kde je identifikováno zvýšené riziko porušování zákonů, a na odvětví, která se ukazují jako problémová z předchozích kontrol.